Příbramsko/ Nájemníci obecních bytů na Příbramsku se mají od nového roku na co těšit. Jejich peněženky se od 1. ledna zas o něco ztenčí. Příbramská radnice ale o dalším zvyšování nájmu zatím nemluví.
„O ničem takovém rada města neuvažuje. Ceny nájemného se v Příbrami už zvedaly, a to letos v červenci,“ sdělil mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík. V polovině letošního roku, tedy od 1. července stouplo nájemné v Příbrami za šedesátimetrový byt o dvě stovky. Příbramský starosta Josef Řihák považuje další zdražení nájemného za zbytečné. „Město na pronájmu svých bytů a nebytových prostor vydělává víc, než do nich investuje,“ řekl před časem Deníku starosta Řihák.
V Dobříši se radní shodli na padesátiprocentním navýšení nájemného. Zato sedlčanská radnice zatím ještě zvažuje, jestli zvýšení nájmu o polovinu nebude pro nájemníky obecních bytů moc velká zátěž.
„Peníze z nájmů navíc by sice byly pro teplárenskou společnost a pro město velice příjemné, zvlášť by se hodily na různé opravy, ale na druhou stranu se může zvýšit procento neplatičů,“ řekl místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel s tím, že se o ceně rozhodne 3. září na radě města.
I ceny nájemného v okolních městech se původně měly navýšit až o 50 procent či více. V Rožmitále mohl stoupnout nájem některých bytů dokonce o 58,9 procenta, a to je ze současných 21,66 korun na 34,41 korun za metr čtvereční. Rada města ale odsouhlasila částku 28 korun za metr čtvereční. V tomto případě šlo o byty v mezikategorii stanovené městem. V bytech první kategorie se současné nájemné 25,03 korun vyšplhá na 30 korun za metr čtvereční. U bytů se sníženou kvalitou to má být 26 korun.