V některých obchodech už jsou nákupy v plném proudu, ale většina obchodníků se shoduje, že pravá nákupní horečka ještě nevypukla.

„Lidé volí spíše vyčkávací taktiku a přijdou na poslední chvíli,“ uvedla Martina Kadlecová z obchodu se sportovním zbožím v Pražské ulici. V těchto obchodech jsou majitelé závislí také na počasí, od kterého se odvíjí prodávané zboží. Až napadne sníh, tak si přijdou pro doplňky na lyže, pokud jen zamrznou rybníky, tak v kurzu budou hokejky a brusle, zaznělo často z úst prodejců, že nákupy jsou mnohdy závislé od počasí.

Obchodníci z Příbrami mají obavy, aby se na vánočním prodeji negativně nepodepsala dopravní situace v centru města. „Lidé nemají v centru, kde parkovat. Raději zajedou do obchodních domů na okrajích. My jsme obchod, který funguje několik let a přesto ztrátu zákazníků pociťujeme,“ řekla Jana Kozlerová z obchodu s pralinkami a sladkostmi v Pražské ulici.

Myslíte, že vánoční nákupy již vypukly? „Tak se koukněte kolem sebe,” říká Irena Vítková ze zlatnictví. Podle ní totiž zatím lidé za nákupy nevyrazili.

„Očekáváme, že páni budou pořizovat zlato a stříbro a dámy sáhnou například po hodinkách,” tipuje, co bude hitem Vánoc v jejím obchodě. Co se týče nákupu vánočních dárků, tak se podle obchodníků lidé dělí na několik skupin. Jedni nakupují s předstihem, aby se vyhnuli vánočnímu shonu. Většina ale nechává nákupy na poslední chvíli. „Dárky nakupuji až těsně před Vánocemi. V hlavě již představu mám dopředu, ale realizace přichází na poslední chvíli. Jsem v období Vánoc pracovně vytížený a to se podepisuje také na nákupu dárků,“ sdělil Deníku Filip Matoušek z Bohutína.

V době moderních technologií zákazníci stále častěji využívají k nákupu dárků internetové obchody. Jde o nejsnazší formu nákupu. „Internetové eshopy využívám také. Nemusím v době Vánoc do centra města a zboží si vyberu z domova a nejsem pod žádným tlakem,“ připomněl svůj způsob pořizování dárků Jan Štika.

ANKETA: Máte již nakoupené dárky?

Monika Ryjáčková, Rožmitál

close zoom_in

Dárky už nakoupené mám. Byla jsem v zahraničí a všechno pořídila tam. Nedělám to každý rok takto, ale je to určitě lepší.


Petra Veselá, Příbram

close zoom_in

Všechny dárky už mám nakoupené. Dělám to stejně každý rok. Tento rok jsem nakupovala průběžně v září i říjnu a nyní mám klid a mohu jet třeba na hory.


Petra Benjaková, Březnice

close zoom_in

Na Vánoce nakoupený nemám ani jeden dáreček. Vánoci nežiji dopředu. Neprožívám však ani žádný předvánoční stres. Vánoce jsou přeci o klidu, pohodě a přátelích.