Mladíci našli koncem ledna více než dvacet tisíc korun a zachovali se tak, jak se má. Nález odnesli na služebnu městské policie.

„Před Šalandou jsme našli obálku, kde bylo větší množství peněz. Ještě tam byly nějaké dvě ženy, které s tímto nálezem nechtěly mít nic společného. Obálku jsme vzali a odnesli na městskou policii. Odtud jsme společně se strážníkem šli na úřad, na oddělení ztrát a nálezů, kde byl náš nález zapsán,“ popsal Dominik Jiřičný.

Takto by měl postupovat každý nálezce, nicméně situace je často opačná a peníze se nálezce ponechá, čím se ale dopouští přestupku a u větší částky i trestného činu. „Párkrát jsme se setkali s názorem, že jsme si peníze měli nechat. Jistě by to bylo lákavé, peněz to bylo hodně. Na druhou stranu jsme nad tím uvažovali z pohledu, že by se něco obdobného stalo nám. Jistě bychom byli rádi, kdyby v tom případě peníze někdo vrátil,“ dodal druhý nálezce Jan Sedlák.

Peníze se nakonec vrátily tam, kam patřily. Po pár dnech se na výzvu ozval majitel ztracené obálky a peníze mu byly předány zpět.

Poctiví chlapci ovšem s prázdnou neodešli. Ze zákona jim náleží desetiprocentní nálezné, které jim již bylo vyplaceno.
Jak nám sami studenti prozradili, stále zvažují, co za peníze pořídí. Ve hře je například kávovar do třídy, což znamená, že si získané prostředky ani v tomto případě nenechají pouze pro sebe.

Vedení města si velice váží přístupu těchto mladých lidí. „Odjakživa si stáří stýskalo na mládí, že ta dnešní mládež je taková a maková, a že ti dnešní staří, když byli mladí, takoví nebyli. Není to tak, spíše mám pocit, že studenti dneška mají více ideálů, než jsme měli my,“ ohodnotil mladé nálezce příbramský starosta Jindřich Vařeka a ocenil tak jejich ukázkové počínání.