Podnikatel Petr Budil by měl podle nařízení kraje do poloviny července uklidit objekt bývalého vepřína v Nalžovicích. Pokud však majitel nelegálního skladu chemikálií nebude mít na likvidaci peníze a úklid nezajistí, postará se o to firma, kterou vybere kraj ve výběrovém řízení. Středočeský kraj už ho vyhlásil. Po Petru Budilovi hodlá náklady na likvidaci zpětně vymáhat. Informoval o tom mluvčí kraje Martin Kupka.

Pokud odstranění zajistí kraj, pomůže mu odhadované náklady 50 milionů korun uhradit ministerstvo financí. To přislíbilo pomoc v částce zhruba 25 milionů korun. Objekt, kde zůstává od prosince loňského roku přes sto tun jedů, hlídá stále policie. Majitele zatím z žádného trestného činu neobvinila. „Ze strany policie žádný posun v případu není,“ uvedla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Chemikálie by měly zmizet ze skladu co nejdříve

Odbor územního stavebního řízení krajského úřadu vydal rozhodnutí, kterým uložil vlastníkovi bývalého vepřína v Nalžovicích provést do 16. července nezbytné úpravy objektu tak, aby stavba byla využívána v souladu se zákony a neohrožovala životní prostředí.

Likvidace chemikálií v nelegálním skladu má ale stát zhruba 50 milionů a kraj se bojí toho, že majitel Petr Budil nebude mít na její zajištění peníze. Proto vyhlásilo středočeské hejtmanství veřejnou soutěž na firmu, která sklad chemikálií odstraní.

Loni v prosinci našli specialisté v budově kromě sirovodíku, arzenu, chloru, strychninu a různých kyselin také radioaktivní látky. Sloučeniny uranu museli odstranit experti ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Chemikálie sahaly do výšky jeden a půl metru. Byly uložené v sudech, pytlích, lahvích a kontejnerech. Petr Budil už přišel o povolení na nakládání s chemikáliemi.

Na případ upozornila starostka obce Jana Pšeničková. Sklad byl otevřený a nezabezpečený. Policie s obviněním majitele vyčkává na vyklizení objektu.