Vedení města již na samém začátku rekonstrukce vyřešilo otázku parkování během výstavby. „Rozhodli jsme se uplatnit na náměstí 17. listopadu po dobu rekonstrukce podobný režim, jaký platí během oprav na náměstí TGM a na dalších parkovištích v okolí centra staré části Příbrami. To znamená, že po dobu probíhajících prací nebudeme na náměstí 17. listopadu vybírat parkovné,“ vysvětlil starosta Příbrami Josef Řihák.

Radnice se prý rozhodla k tomuto kroku hlavně kvůli pohodlí lidí a podnikatelů, kteří na náměstí žijí nebo mají své obchody. Chtějí tak kompenzovat omezení, hluk a další důsledky stavebních prací. V některých fázích rekonstrukce budou ovšem částečně omezeny parkovací plochy.

Dobrou zprávou pro obchodníky je, že po celou dobu prací je zajištěno zásobování prodejen a restaurací. Práce na náměstí 17. listopadu začaly 26. března a skončí 30. září letošního roku. Ještě před začátkem výstavby byly na náměstí vykáceny stromy. Šlo o krok, který se i dnes setkává s nesouhlasem obyvatel Příbrami. „Překvapilo mě kácení stromů již minulý rok, když se samotnou rekonstrukcí se začíná až teď. Jinak rekonstrukci samozřejmě vítám. Vysadí se zde nové stromy a bude tady větší klidová zóna,“ řekla včera Deníku Lenka Soukalová, která procházela rekonstruovaným náměstím.

V projektu se nezapomnělo na vysazení zeleně za vykácené stromy. Čtyřicet pokácených stromů nahradí sedmdesát nových. Počet nově vysazených rostlin přesahuje 30 tisíc kusů.

Projekt náměstí 17. listopadu a okolních ulic je součástí Integrovaného plánu rozvoje města pro Březohorské sídliště. Lidé se s podrobným plánem seznámí ve výloze jednoho z obchodů na náměstí. Ptáte se, co se po rekonstrukci změní? Kašna zůstane zachována. Budou vyměněny povrchy a mobiliáře.
A co tolik diskutovaná otázka parkování? „Pro parkování na náměstí bude stejný počet 175 míst,“ řekl autor projektu architekt Vít Kučera.

Lidé vítají výstavbu hřiště ve vnitrobloku za Velkým Kotlem. „Příjemnou změnou je pro mě dětské hřiště. Bydlí tady hodně lidí a vyžití pro nejmenší musí být,“ sdělila Deníku Alena Zapletalová.