VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí v Březnici bude dominovat kašna s meteorologickými sloupky

Březnice /ROZHOVOR/ – Od léta pokračují na březnickém náměstí stavební úpravy a obyvatelé by se tak v květnu 2013 mohli dočkat nejen nové podoby centra, ale také dalších přilehlých a architektonicky hodnotných Lokšan, konventu a kulturního domu. Revitalizace náměstí nabývá každým dnem finální podoby, a proto jsme si o tomto často diskutovaném tématu povídali se starostou Březnice Jiřím Štěrbou.

18.12.2012 1
SDÍLEJ:

Studie březnického náměstí.Foto: RotaGroup

V současné době probíhá revitalizace náměstí, která od první chvíle vyvolala řadu diskuzí. Vznikl dokonce petiční výbor, který měl k tomuto záměru určité výhrady. Jak se situaci podařilo vyřešit, popřípadě k jakým kompromisům nakonec došlo?

Na jaře roku 2010 proběhla v kulturním domě dosti bouřlivá diskuze o tom, zda náměstí revitalizovat či nikoliv, poté vznikl petiční výbor, který pod svou petici získal přes 600 podpisů. Jelikož však tento dokument nesplňoval potřebné náležitosti petice, nebyl minulým vedením města ani přijat.
V loňském roce jsme svolali další veřejné jednání s projektanty a novými zástupci města, na které se dostavilo pouze pár, snad deset občanů. V současné době je stav takový, že občané tuto stavbu bedlivě sledují. Občas se ozve i nějaký jednotlivec, který spíše než rázný nesouhlas, řeší postup a průběh stavby. Práce probíhají, náměstí se mění před očima, počkejme si tedy na to, jaký bude výsledek.

Kdo jsou autoři vítězného návrhu a jaké přednosti má právě jejich projekt?

V rámci výběrového řízení byla v roce 2008 vybrána firma EC Consulting a.s., která následně vypracovala v souladu s požadavky vedení města projektovou dokumentaci na celkové řešení revitalizace městského centra. Pro stavbu byla vybrána z několika kandidátů společnost EC Consulting ve spolupráci s Rota Group, která vyhotovila projektovou dokumentaci.

Proč byla vybrána právě tato firma? Cenová nabídka nebyla nejvýhodnější a zkušenost s revitalizací náměstí je podložena pouze projektem náměstí ve Vlašimi.

Jak jistě pochopíte, na tento dotaz vám nemohu poskytnout fundovanou odpověď vzhledem ke skutečnosti, že jsem v té době nebyl ve vedení města. Tento dotaz proto směrujte na mé předchůdce.

Které z komponentů původního náměstí zůstanou respektovány, popř. zachovány?

Při rekonstrukci náměstí se snažíme v co nejvyšší míře zachovat původní charakter s maximálním využitím stávajících prvků. Po celkové rekonstrukci bude dominantou náměstí původní kašna včetně dvou meteorologických sloupků, při stavbě využíváme i původní dlažbu včetně obrubníků.

Jak se v návrhu vyřešila parková úprava a výsadba nové zeleně? Vladislav Bouše ve svém posudku vytkl nevhodný výběr keřů či vzrostlých stromů. Zároveň uvedl, že ceny keřů jsou dokonce až dvojnásobné oproti běžnému standardu.

Oproti původnímu stavu budou vysazeny lípy po obou stranách náměstí. Je nasnadě, že tato část prací proběhne na jaře příštího roku. Při samotné realizaci projektu dochází ke změnám, ať již z důvodu technických řešení, tak z důvodu dalšího doprojektování detailního zpracování nově vzniklých požadavků investora, například vánoční osvětlení, slavnostní nasvícení kašny včetně radnice, změna zádlažby chodníků, pochozí mříže okolo stromů a tak dále. V podstatě jde o to, abychom beze zbytku využili možnosti zrealizovat již v průběhu stavby to, co již projekt nezahrnuje a přesto to se stavbou souvisí.

Stavební práce mají být dokončeny v květnu 2013. Jaké úpravy ještě náměstí čekají?

Termín dokončení je smluvně stanoven na konec května 2013. Téměř jako každou stavbu, tak i tuto provázely počáteční potíže s plněním stanoveného harmonogramu prací. Přesto se firmě podařilo skluz dohnat a před zimou máme práce dokončeny v souladu s harmonogramem. Věřím, že po zimní pauze počasí dovolí na jaře pokračovat tak, aby termín dokončení nebyl ohrožen. KATEŘINA CHOUROVÁ

Autor: Redakce

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení