Neděle. Je sice svátek, ale kdo z mužských by dal přednost teplým bačkorám a domácí pohodě před vůní dálek, kterou v člověku vyvolává z mládí důvěrně známý dým z výfuku?

Kde česká Route 66 začíná a končíZačíná na kruháku v Příbrami spojujícím ulice Evropská, Obecnická, Husova, Československé armády a Plzeňská. A na Plzeňské to všechno začíná! Tady je jeden ze začátků české Route 66! Hned za kruhákem vedle příbramského kačáku… česká Route 66 tady protíná most, který sice nemá název, ale zato jej označuje zajímavé číslo 66-006. Na druhý začátek narazíte po necelých 8 km jízdy směrem do Milína, konkrétně na křižovatce u Hotelu a motorestu Milín a silnice číslo 4. (Zdroj: Webové stránky www.rt66.cz)

Náměstí TGM je pastvou pro oči. Pro mnohé jen z filmů známé dlouhé a zdánlivě nemotorné káry, nablýskané a vyšňořené až k zbláznění, vedle nich pohodlné motorky, asi se jim říká harley, se svými stejně zajímavými a drsně vypadajícími pasažéry, z nichž ti šťastnější mají s sebou spřízněné duše v podobě partnerek. Někteří si potají pročesávají pěstěné bradky, aby dojem byl dokonalý, jiní jen vytáhli motorku z garáže, protože je k tomu příležitost. Jaká? Motorkáři společně s „plechovkáři" se znovu chystají přejet českou, takovou malou střediskovou Route 66 z Příbrami do Milína.

Silnici, jejíž číslo se shoduje, jak říkají Američané, 
s „Matkou všech cest".

Letos je to 90 let od vzniku nejslavnější silnice světa – U. S. Route 66. Čestným hostem a zároveň garantem soutěže o nejlepší plechovku a motorku srazu je Tomáš Zindler, režisér dvou celovečerních filmů o U. S. Route 66. Moderátoři se z něho snaží dostat nějaké veselé zážitky z cest.

„Paradoxně těch veselých až tak není, protože ta Route 66 je o něčem jiném. Ale pár pikantních zážitků určitě bylo. Je důležité, že parta byla nenahraditelná, jak poprvé, tak podruhé. Zážitky z cesty jsme pak dali dohromady a vytvořili film," není záměrně konkrétní Tomáš Zindler, jenž se na místě snaží prodat filmy na DVD. Mohou být ale zajímavé, protože se prý za měsíc na cestě vystřídala všechny roční období, v horách například za pět minut napadlo pět centimetrů sněhu a tak dále. 

Projet si Route 66 je snem každého, kdo miluje vůni benzínu. Té propadl i Rudolf Šimek z Podbrdského muzea v Rožmitále. Motorkářem je prý od té doby, co se mu narodila třetí dcera, což není moc dlouho," říká při cestě na místo, kde stojí jeho Zuzana. Motorka Zuzana. Nejmenuje se po dceři, ani dcera po motorce. „Je to suzuki, proto Zuzana. Beru to dnes spíš jako legraci a důvod se sejít s kamarády. Dozvím se od nich, co mě na motorce trápí, nejsem totiž moc zkušenej, " podotýká muž s bohatým a vědeckým plnovousem, jenž zřejmě jízdou relaxuje po klidné a na vědomosti náročné muzejní práci.