V současné době slouží náměstí TGM v Příbrami kromě středy a soboty jako parkoviště. Plácek v historickém centru města bude sloužit k pozastavení a odpočinku. Náměstí čekají změny, které se zřejmě nebudou líbit každému.

Na začátku prázdnin redakce Deníku zveřejnila článek o tom, že náměstí dostane brzy novou tvář. Že se rozdělí volný prostor mezi samotným náměstím a Milínskou ulicí stromovou alejí a kruhový objezd se posune trochu severněji.

U článku byl také obrázek studie, kde je vidět jedna z možností, jako je například fontána s kamennou koulí, která by měla být neustále smáčena vodou, jakoby ve vodním aspiku. „Tato koule bude osazena na vodní hladině mělkého bazénu s tmavým dnem a měla by provokovat dojmem levitujícího těžkého tělesa plujícího na hladině,“ popsal poeticky architekt Vít Kučera, který je členem skupiny zpracovávající návrh rekonstrukce.

Členové letopisecké a památkové komise v Příbrami z tohoto nápadu zrovna nadšeni nejsou.
„Měla jsem možnost návrh vidět. Všichni lidé v komisi byli zděšeni,“ uvádí ve stížnosti Marie Převrátilová z památkové komise. „V návrhu je klidová zóna, kolem které vede rušná silnice a po celém náměstí má být parkoviště. Do toho má být umístěna moderní kašna, která se do historické části města absolutně nehodí. Napadlo nás, že by tam mohla stát kašna, která byla původně vedle restaurace U kašny a byla odstraněná kvůli parkovišti,“ dále namítá Marie Převrátilová.

Co člověk, to názor, tvrdí místostarosta Příbrami Ivan Šedivý: „Domnívám se, že kašna by na náměstí být měla. Je několik možností na výběr, zatím ale není rozhodnuto. Na moderním prvku v historické části města není ve světě nic neobvyklého. Co třeba skleněná pyramida v pařížském Louvru nebo Tančící dům v Praze?“

Vzhled a funkčnost náměstí by měly jít ruku v ruce. Bude odkazem pro další generace, za což je nyní město zodpovědné. Proto by podle příbramských památkářů měla mít k vyjádření prostor také veřejnost.
„Občané města by si takovouto revitalizaci náměstí neměli nechat líbit. Vždyť po úpravách bude jeho vzhled neměnný několik desítek let,“ uzavřela Marie Převrátilová.

„Vše je teprve ve fázi příprav. Veřejnost se samozřejmě může vyjádřit, ale stejně to bude půl napůl. Každý člověk bude mít jiný názor,“ doplnil Ivan Šedivý.

„Nejde tu jen o to, zda se někam hodí kašna. Je to daleko složitější. Zatím mohu říci jen to, že je zatím územní řízení v procesu schvalování,“ řekl včera Deníku architekt Vít Kučera.

Základní představa o podobě jednoho z příbramských náměstí už je ale na papíře, samotný projekt má být hotový do konce září. Radnice pak co nejdřív požádá o dotaci a na jaře by se mohlo začít stavět.