Tentokrát jsme se vydali do Vrančic. I tady, podobně jako v předešlých Svojšicích, panuje velmi přátelská atmosféra. Dalo by se říct, že soudržnost místních obyvatel by Vrančickým mohla kdejaká obec závidět.

„Každých čtrnáct dní se tu něco děje. Kolikrát máme co dělat, abychom všechno stihli včas zajistit. Rádi se společně scházíme," říká starosta Vrančic Jiří Sláma.

Na tak malou a milou obec je tu kromě velmi aktivního sboru dobrovolných hasičů také několik spolků jako třeba spolek Vranč a Do pohybu. Všichni se tu bez problémů vejdou do stodoly, kde se kromě hudebních večerů konají i divadelní představení. A to si zahraje třeba i starosta. Když už jsme u chválení, nemůžeme nezmínit ani skvěle propracované webové stránky, kde se o dění v obci dozvíte snad úplně všechno.

Obec Vrančice leží asi 12 kilometrů od Příbrami. Najdete je, když mezi Milínem a odbočkou na Těchařovice ve směru na Písek odbočíte doprava. Najdete tři vísky: Vrančice, Životice a Mýšlovice. Trvale tu žije kolem 160 obyvatel.

Standa by místo pro život neměnil

close Jak se žije ve Vrančicích…Stanislav Karas. zoom_in

ÚŽASNÝM místem k setkávání lidí ve Vrančicích je velká dřevěná stodola v oploceném areálu, kde se na prolézačkách mohou bezpečně vyřádit i ti nejmenší. V zahradě jsme při cyrilometodějské pouti zastihli Stanislava Karase. Právě prý vystřelil mamce růži. Jak se Standovi ve Vrančicích žije? „Pěkně. Lidi jsou tu přátelský, když můžou, tak si pomůžou, jsou pořád spolu, nejsou odtažitý," nešetří chválou na svůj domov mladý muž. Za život ve městě by prý neměnil. „Ve městě jsou obchody, ale ve vesnici je klid a lepší atmosféra. Neměnil bych," dodává Standa.

Jiří Sláma: Noví lidé u nás brzy zakoření

close Jak se žije ve Vrančicích…Starosta Jiří Sláma. zoom_in

Vrančice – Hlavou obce je už deset let Jiří Sláma. Za jeho starostování se Vrančice vypracovaly v klidnou a přátelskou oázu.

Jak se vám tu žije, pane starosto? Jste rodák?
Jsem rodák. Byly doby, kdy se vesnice postupně vylidňovaly, zůstali maximálně chalupáři. Tady u nás je ten trend opačný. Baráky se obydlují, mladí neutíkají, to asi hovoří o všem.

Jiné obce se také zalidňují, přicházejí lidé z měst a budují se satelitní městečka. A vztahy s novými obyvateli nebývají mnohde nejlepší. Jak je to u vás?
Tohle funguje velice dobře. Už před deseti lety, když se dělal územní plán, jsme se dohodli, že satelitní městečko tady nechceme. Nová výstavba je jen doplňková. Postaví se tu jeden barák za rok, za dva. Když už sem přijdou noví lidé, velice rychle se do života v obci zapojí. Pomalejší nárůst lidí je podle mne v tomto případě kvalitnější.

Kde berete inspiraci jako starosta?
Každý rok se hlásíme do Vesnice roku a nemůžu říct, že neúspěšně. Je dobré podívat se jinam a zjistit, co by se dalo v obci ještě zlepšit.

Oblíbené akce ve Vrančicích:

close Jak se žije ve Vrančicích…Masopust se spolkem Vranč. zoom_in

O LETOŠNÍ masopustní veselici se postaral místní spolek Vranč. Je naprosto jasné, že obyvatelé Vrančic si umí vychutnat každou příležitost k setkání. Foto: archiv obce

close Jak se žije ve Vrančicích…Cyklovýlet se spolkem Do pohybu. zoom_in

PRVNÍ dvacetikilometrové vyjížďky se v máji zúčastnilo 23 cykloturistů. Zájemci o poznávání okolí ze sedla bicyklu se mohou brzy těšit na další výlet. Foto a info: webové stránky obce

close Jak se žije ve Vrančicích…Putování s praotcem Čechem. zoom_in

DEN DĚTÍ. Letos opět velmi dobře připravená akce nesla název Putování s praotcem Čechem. Foto: archiv obce

close Jak se žije ve Vrančicích…Slavnostní zahájení Vrančického tupláku. zoom_in

A SAMOZŘEJMĚ i tradiční soutěž dobrovolných hasičů Vrančický tuplák. Na snímku je slavnostní zahájení akce. Foto: archiv obce