Vesnice, která se nachází severně od Příbrami ve směru na Jince, leží v podhůří Brd a protíná ji říčka Litavka vytvářející bohaté meandry. Dominantu obce tvoří zámecká kaple Nejsvětější trojice. Okolní krásná a klidná krajina je vhodná jak na procházky, tak i na cykloturistiku.

Co se historie týká, první písemná zpráva o Dušníkách pochází z roku 1268. Jméno „Dušníky" je ve starých pramenech vykládáno několika způsoby. Může znamenat obyvatele nesvobodné, jimž patřila jen duše a vše ostatní jejich pánovi, Dušníkem byla také nazývána úzká světnice. Kousek od pravdy může být i vysvětlení kronikáře Václava Hájka z Libočan, že Dušníky získaly své jméno po mocném pánu Přibíku z Dušníka. Přívlastek „Trhové" obdržely za vlády Jana Lucemburského na základě povolení k vykládání zboží k prodeji, kdykoli se tudy, po Litavské stezce, ubírali kupci se zbožím do tržních míst.

Vesnice měla několik majitelů, až se Václav Bechinie v 16. století rozhodl usadit. Nechal si postavit tvrz dobře vybavenou k pohodlnému bydlení a zároveň i kostelík, který nechal zasvětit Nejsvětější trojici. Dalšími majiteli se v roce 1612 stali Oldřich Bechinie z Lažan a jeho manželka Anna, rozená z Kokořova. Ti nově vybavili interiér kostelíka a nechali ulít nový zvon, který je tam dodnes zavěšen. V průčelí nad vchodem zhotovili štukovou alianční kartuš se svými znaky.

V roce 1644 koupil Trhové Dušníky Vladislav Chlumčanský z Přestavlk a v roce 1694 přestavěl tvrz v barokní zámek, též byl opraven i kostelík. V 18. století prodal Václav de Bossi Trhové Dušníky městu Příbrami, a to pak pronajímalo obec soukromým nájemcům. V roce 1973 byl chátrající zámek zbořen.

Dnešní Trhové Dušníky mají kolem 430 obyvatel. V obci je aktivní Sbor dobrovolných hasičů, který mimo jiné pořádá každoročně v červnu Memoriál Josefa Hnízdila. Letos oslavil 120. výročí. Už 90 let zde působí i TJ Sokol Trhové Dušníky.

Zastupitelstvo pořádá v průběhu roku několik akcí. „V neděli to byla šipkovaná pro děti k zakončení léta, chystáme lampionový průvod a na konci roku to budou tradičně Mikuláš a čerti," řekla členka zastupitelstva Marcela Chobotská. Každé úterý a čtvrtek probíhá na obecním úřadě aerobic a v pátek protahovací cvičení.

Po získání dotací se opravila náves a nyní také obecní úřad, kde působí i knihovna. Chystá se zavedení elektronického systému půjčování knih a propojení s příbramskou knihovnou. „V budoucnu bychom chtěli získat i dotace na opravu památek, jako je kostelík," uvedla Marcela Chobotská.

Mezi historické pamětihodnosti obce patří kaple Nejsvětější trojice u rybníka, výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého na návsi, či portál Květenské štoly. Zdroj historických údajů: www.trhovedusniky.cz

Střípky z obce: 

Alena Skalová.

Alena Skalová: „Bydlím tady asi 36 let. Moc se mi tady líbí, je tu klid. I když tu v poslední době přibyla auta, ale i tak je to docela v pohodě. Bydlím tu ráda." 

Veronika Míková.

Veronika Míková v Trhových Dušníkách bydlí 27 let. „Líbí se mi tady moc. Chvíli jsem bydlela i v Příbrami, ale nakonec jsem se vrátila zase sem, protože jsem se tady narodila," říká Veronika.

Pohled na Kapli Nejsvětější trojice.

Pohled na Kapli Nejsvětější trojice.

Andrea Kubová