Obec Petrovice není v soutěži Vesnice roku žádným nováčkem, soutěžila již počtvrté. V roce 2002, kdy se poprvé do této soutěže přihlásila, získala Zlatou stuhu, tedy vítězství v krajském a druhé místo v celostátním kole, v roce 2007 dostala Bílou stuhu za práci s mládeží a v roce 2008 opět Zlatou stuhu.

„Tohoto ocenění si velice vážím, protože vzájemná spolupráce se zemědělskou společností ZD Krásná Hora, ale i s ostatními 14 soukromými zemědělci a rybářem Jakubem Vágnerem je výborná. Petrovicko je vyloženě zemědělská oblast s minimálním zastoupením průmyslu. Neumím si představit, že bychom měli mezi sebou nějaké potyčky," řekl k ocenění starosta Petrovic Petr Štěpánek.

Z Petrovic je možné podnikat zajímavé výlety do okolí na kole i pěšky. Dobře značené a udržované turistické trasy turistu zavedou například na Onen Svět s rozhlednou, na zámek Orlík, hrad Zvíkov či Vysoký Chlumec. Nebo toulky malebnou přírodou odkryjí zajímavá zákoutí hlubokých hvozdů, vápencových útvarů a překrásných vyhlídek. Kolem Petrovic vede zajímavá naučná stezka, která nabízí spoustu zajímavostí v podobě staveb, fauny a flory.

Na Petrovicku se vyskytuje několik chráněných rostlin a živočichů jako například hořec, vachta, prstnatec, kosatec sibiřský, mravkolev obrovský nebo několik druhů čolků. 

Starosta Štěpánek: Vážím si každého, kdo je schopný se uživit, smekám před tím, kdo umí dát lidem práci

close Starosta Petrovic Petr Štěpánek v Kamýku při předávání ocenění v rámci soutěže Vesnice roku 2012. zoom_in

PETR ŠTĚPÁNEK při slavnostním předávání diplomů středočeským obcím v rámci krajského kola soutěže Vesnice roku 2012 v Kamýku. Foto: Markéta Jankovská

Petrovice – Petr Štěpánek tvrdí, že dělat starostu v Petrovicích je radost. To se neslyší každý den. Možná je to tím úsměvem, kterým mezi lidmi rozhodně nešetří.

Jak dlouho starostujete? Co vám tahle funkce dala a vzala?
Starostou jsem od listopadu 2006 a musím říci, že dělat starostu v Petrovicích je za odměnu. Lidé jsou tu pracovití, šikovní a ochotní pomoci. Činnost na obci je velice rozmanitá a tvůrčí. Jsme ve vedení obce dobrý tým. Člověk při realizaci různých investičních akcí pozná mnoho nového, pořád se učí. Práce s lidmi je také velmi zajímavá a mnohdy v oblasti mezilidských vztahů velice složitá. To vše mi práce starosty dává. Co mi bere? Hodně času. Ale to si nestěžuji, jen konstatuji.

Jaký největší problém jste za tu dobu se svým týmem řešil? S čím byste se trošku pochlubil?
Velice těžká byla rekonstrukce čistírny odpadních vod a dostavba kanalizace. Nakonec jsme to ale zvládli na výbornou. Dalším „bolavým zubem" je dlouhodobě provoz nové základní školy. Megalomanský projekt z počátku 90. let v podobě nesmyslně členité a tepelně velice ztrátové stavby odčerpává ročně z rozpočtu obce obrovské finanční prostředky. Letos se nám snad po více jak deseti letech podaří alespoň částečně dostat provoz školy do příznivějších čísel. Na druhou stranu si myslím, že má naše obec velice dobře a komplexně vyřešeno odpadové hospodářství. Díky penězům ze strukturálních fondů Evropské unie jsme z dotací postavili obecní kompostárnu a sběrný dvůr, od společnosti Eko-kom máme dostatek nádob na tříděný odpad. V obci je čisto a dosahujeme dobrých výsledků v množství vytříděných odpadů. Z toho mám radost.

Když byste měl popsat „svůj domov", jak byste ho charakterizoval?
Petrovicko je jedinečné svou unikátní přírodou. Obrovské žulové balvany roztodivných tvarů vás ohromí snad na každém kroku při toulkách krajinou, která se vám nikdy neokouká. Pro horší dopravní dostupnost je Petrovicko nedotčené průmyslem, přesto tu není vysoká nezaměstnanost. Mnoho řemeslníků, obchodníků a živnostníků poskytuje pracovní příležitosti. Jsme typickou zemědělskou oblastí. Hospodaří zde 18 zemědělských subjektů v souladu s ostatními obyvateli a přírodou.

Jaké akce u vás považujete za nejkrásnější, na které se nejvíc těšíte?
Na Petrovicku to skutečně žije. Velmi těžko se hledá volný víkend, kdy se nic neděje. Nemohu jednoznačně říci, která akce je ta nejkrásnější. Proto vyjmenuji ty tradiční a vydařené – v červnu Petrovické mrholení – dvoudenní multižánrový festival, Dětský den s rybolovem a hlavně – Cesta pohádkovým lesem. Mimořádná je Mezinárodní pěvecká dílna konaná vždy počátkem července. Zajímavé je Petrovické řezbování koncem července. Velká a žánrově bohatá je akce Petrovické babí léto počátkem září. Turisticky velmi oblíbený je pochod Krajem kamenů druhou sobotu v září. Ve spolupráci se skanzenem a s obcí Vysoký Chlumec tradičně pořádáme Putování za Jakubem Krčínem. Nejen pro děti je velmi oblíbené Vítání svatého Martina, který přijede vždy na bílém koni ať sněží, či nikoli. Nejraději mám ale Zpívání u vánočního stromu na náměstí. Vždy 23. prosince se v 16 hodin sejdeme, pijeme punč a zpíváme s živou hudbou koledy. Přijde nás kolem 200, panuje vánoční nálada, domů si odnášíme světlo z Betléma a těšíme se na Štědrý večer, až dáme dárky svým nejmilejším.

Koho byste v Petrovicích pochválil?
Velice si vážím každého, kdo je schopen uživit sám sebe. Smekám před každým, kdo dokáže dát práci druhým. Děkuji zastupitelům a zaměstnancům obce za obětavou práci. Chválím činovníky všech spolků, že dělají život v naší obci bohatý a svým způsobem výjimečný. Osobně si ale nejvíce vážím manželů Květy a Jaroslava Kloudových za celoživotní práci pro rozvoj spolků a turistiky na Petrovicku.

Potýkají se nyní Petrovice s nějakým velkým problémem?
Největší problém, který aktuálně řešíme, je snížení nákladů na vytápění základní školy. Předpokládám, že tento úkol v letošním roce zdárně vyřešíme, protože právě teď stavíme kotelnu na štěpku. Dalším velkým problémem je stav místních komunikací. Řešení tohoto problému je priorita číslo jedna pro příští rok.

Fotostřípky z akcí:

close Petrovické řezbování. zoom_in

PETROVICKÉ ŘEZBOVÁNÍ. Letošního ročníku Petrovického řezbování se zúčastnilo celkem pět řezbářů. Za čtyři dny vyřezali a vydlabali čtyři řezby, které byly veřejnosti představeny poslední den. Na vernisáž přišlo zhruba 50 návštěvníků.

close Cesta pohádkovým lesem. zoom_in

DĚTMI I RODIČI oblíbená a velmi navštěvovaná akce v Petrovicích je Cesta pohádkovým lesem. Letos se konala už po osmadvacáté. Letos pohádkovým lesem prošlo 406 dětí a 430 dospělých. Každoročně ke spokojenosti dětí přispívají dárky, které jim rozdávají pohádkové bytosti, na jejichž zakoupení přispívají místní podnikatelé a živnostníci. Pohodu nedělního jarního dne umocňuje radost zejména malých dětí z očekávání, koho dalšího uvidí, nebo strach z čertů, vodníků, loupežníků a jiných bájných postav. V posledních dvou letech jsou natěšeni již před startem dvěma klauny, od kterých dostávají různé úkoly.

close Školní akademie v Petrovicích. zoom_in

ŠKOLNÍ akademie v Petrovicích.

close Petrovické Mrholení. zoom_in

PETROVICKÉ MRHOLENÍ na jevišti v loni opraveném zámeckém parku. Zámecký park je nyní častým centrem společenských akcí. Snímky a text: archiv a stránky obce