Obořiště leží pár kilometrů od Dobříše u strakonické silnice. Žije tu okolo 631 obyvatel. Ze silnice je vidět klášterní kostel sv. Josefa, který před nedávnem oslavil 300 let od posvěcení. Obec při té příležitosti navštívil kardinál Miloslav Vlk.

Obořiště má školu, školku, poštu, obchod, hospůdku, hřiště a žije tu řada šikovných řemeslníků.

Na školní zahradě se děti vyřádí

close Jak se žije v Obořišti? zoom_in

NEJRADOSTNĚJŠÍM místem v obci obvykle bývá škola či školka. Ani v Obořišti tomu není jinak. Dětský smích a povyk se po vyučování rozléhá široko daleko. Na školní zahradu se po poledni hrne hlouček dětí s paní učitelkou Libuší Vopičkovou. Rodinná atmosféra se nedá přehlédnout. I tady, jak je vidět, se všichni dobře znají. Co ve zdejší škole mají děti nejvíc v oblibě? „Děti baví výuka počítačů. Co se týká mimoškolní činnosti, využívají především školní zahradu, kde je trampolína, stolní tenis, prolézačky a další zařízení. Myslím, že jsou tu docela spokojené," konstatuje Libuše Vopičková. Kromě výuce počítačů se škola u dětí zaměřuje v přírodovědě na třídění odpadů. „Sbíráme papír, také kaštany a žaludy pro myslivecké sdružení z Rosovic," dodává paní učitelka.

Ludmila: V babinci se nás sejde i třicet close Jak se žije v Obořišti? zoom_in

NÁVES v Obořišti zdobí udržovaný parčík. K vzhlednému okolí přispěl i nový chodník, který si obec vybudovala ze svého. Okolí pomníčku právě někdo opečovával. S motyčkou jsme tu zastihli Ludmilu Benešovou, která bydlí přes silnici. „Když se postarám o manžela, jdu za kytičkama nebo mezi lidi. Máme tady každý měsíc babinec," pookřála paní Ludmila. V Obořišti žije od šestašedesátého roku. Jak se Ludmile v obci žije, co se jí tu líbí? „Teď ke stáří ty lidi. Že se společně scházíme, jsou tu kamarádská děvčata, taky se nás sejde třicet. Skoro samé vdovy. Máme spolek a říkáme si babinec. Doprovázíme různé akce."

close Obořišťský babinec. zoom_in

OBOŘIŠŤSKÝ BABINEC umí rozparádit kdejakou akci. Snímek je z loňské letní akce Obořišťský lachtan. Foto: Luděk Kolísko, převzato z fotogalerie TJ Obořiště

Starosta: Vážím si toho, co jsme dotáhli do konce

close Jak se žije v Obořišti? zoom_in

Obořiště – Hlavou obce je už čtrnáctým rokem neuvolněný starosta Karel Dlouhý. Zastihli jsme ho prý v jednom kole. Na zahradě ve stínu pod pergolou poskytl Příbramskému deníku rozhovor.

Čeho si v Obořišti nejvíc považujete?
Především toho, co se nám povedlo. Nehledě na to, že mi lidé vůbec dali důvěru.

Starostování vás zřejmě baví…
Vždycky jsem byl zvyklý něco řídit. Asi proto mi to jde. Hrál jsem fotbal i hokej a pak jsem dělal i jednatele. Také jsem dělal v družstvu vedoucího, řekl bych, že jsem řídící typ.

Co je podle vás velkým úspěchem v obci?
Je těžké vybrat pouze jednu událost. Popravdě řečeno, vážím si všeho, co se nám v obci podaří dotáhnout k úspěšnému cíli. Velkou váhu má pro mě zavedení plynu, vody a kanalizace do Obořiště a vody do Lhotky. Podařená věc byla podle mě i výstavba protihlukové bariéry mezi Lhotkou a dálnicí. Jistě by si zasloužil pozornost i kulturní život obce. Loni se nám podařilo udělat chodník ze svého a doufám, že se nám podaří do dvou let, co ještě budu starostou, chodníky dodělat. V současné době předěláváme na hřišti šatnu.