Tak to ale vůbec není, vysvětluje starosta Příbrami Pavel Pikrt.

„Investici města do návštěvy prezidenta nevidím jako majlant. Město sice mělo na starosti ozvučení tribuny, ale účtuje se to Středočeskému kraji. A oběd v nemocnici zainvestoval také kraj. Ten měl cestu státníka v režii."

Zástupci města věnovali prezidentovi na Zámečku tři dárky symbolizující Příbram. Protože do obřadní síně, kde se odvíjelo přivítání a debata se státníkem, mohli vstoupit jen lidé s akreditací, veřejnost pořádně neví, jaké dárky si Miloš Zeman z Příbrami odvezl. Nikoho tedy zřejmě příliš nepřekvapí, že prvním z dárků byla hornická švancara (symbolická sekerka). Tu prý pan prezident, jak je jeho zvykem, vtipně okomentoval.

„Když jsem vysvětloval význam švancary, řekl, že vzhledem k jeho chůzi dole už chybí jen gumový špunt," říká pobaveně starosta.

Druhým darem byla kniha o italských vysídlencích z Valle di Ledro ubytovaných za první světové války v Příbrami a okolních obcích.

Mezi dárky pak byla i svatohorská madonka vyřezaná ze dřeva od řezbáře z Dobříše. „Dárky byly nápadem celého kolektivu z radnice. Líbily se. Nejvíc mě potěšilo, že setkání jak na Zámečku, tak na náměstí, mělo důstojný průběh, což se o jiných městech tvrdit nedá," hodnotí své zcela první setkání s prezidentem Pavel Pikrt.

Debata na náměstí neztratila podle starosty na důstojnosti ani tím, že se tam objevili lidé s transparenty namířenými proti těžbě zlata, kteří přijeli s otevřeným dopisem pro prezidenta Miloše Zemana. „Právě naopak. V tom vidím význam návštěvy státníka v regionu. Starostové Chotilska a Hvožďan předali dopis prezidentovi přímo do ruky, když scházel z tribuny," dodává starosta Pavel Pikrt.