Zatím je jasná jen jedna věc, a to přesný program vládní delegace, který až včera potvrdil Středočeský kraj. Dá se ale očekávat, že program se může ještě během víkendu malinko pozměnit.

Žádný zmatek…

Zatím v Příbrami nepanuje žádný zmatek ani se nekonají významné přípravy, alespoň tedy ne ze strany příbramské radnice nebo nemocnice, jejichž zástupci se setkání s prezidentem určitě zúčastní. Vypadá to, že se významnou událostí žádná z institucí nenechá zaskočit.
V případě nemocnice je to jasné, řídí ji Středočeský kraj. Ten se postará o zajištění programu v nemocničních prostorách, jenž zahrnuje společný oběd s představiteli Středočeského kraje, příbramskými radními, zástupci policie, hasičů a záchranářů.

…ani přípravy

A co bude následovat? „Pan prezident se seznámí s činností a zvyšováním kvality zdravotní péče v příbramské nemocnici, s plány do budoucna i s aktuálními problémy. Kromě jiného si bude moci prohlédnout dětské oddělení nemocnice," informuje ředitel nemocnice Stanislav Holobrada. Na naši otázku, jak prožívá úterní návštěvu hlavy státu, odpověděl: „Bude to určitě významná událost, ale všechny věci zařizuje kraj včetně pohoštění, takže já osobně s přípravami nemám žádné starosti. Žádný zmatek tu určitě nemáme."

Ani podle zástupce ředitele příbramské nemocnice Tomáše Hadžegy, který má na starosti provoz, se neděje nic zvláštního. „Pan prezident si nepřeje jakkoli ovlivnit chod nemocnice. Půjde jen o krátkou návštěvu v prostorách k tomu vyhrazených. Zatím ještě není ani zcela jasné, že navštíví dětské oddělení. To se může ještě při víkendových jednáních změnit," míní Hadžega.

…snad jen problémy s parkováním

Kvůli prezidentské návštěvě ani město neplánuje žádné uzavírky či omezení. „Silnice uzavřené nebudou, maximálně kolem Zámečku a náměstí TGM ubudou parkovací místa," potvrdil včera vedoucí vedoucí odboru silničního hospodářství a investic Zdeněk Škaloud.
Bezpečnostní opatření plánuje i příbramská policie, ale výsledky včerejší porady nám zatím nejsou známy, o přípravách policie budeme informovat.

Krok za krokem

Pokud chcete hlavu státu alespoň na chvíli vidět, podívejte se na sled úterní návštěvy, ať můžete začít plánovat. Příjezd prezidenta očekává Příbram v 12.40 hodin před Oblastní nemocnicí v Příbrami. Přibližně v 14.15 hodin bude následovat krátká návštěva vybraného oddělení nemocnice. Po skončení této návštěvy zhruba v 14.25 dojde k přesunu k příbramskému kulturnímu centru Zámeček – Ernestinum, kde bude prezident asi v 14.30 slavnostně přivítán starostou města Pavlem Pikrtem a dalšími představiteli města.

V čase od 15.15 do 16.00 hodin se bude konat setkání s občany na náměstí TGM, na které může přijít, kdo bude chtít. „V případě nepříznivého počasí se setkání občanů s prezidentem republiky uskuteční v příbramské Sokolovně, v ulici Gen. Tesaříka 162," upozornil mluvčí radnice Ondřej Šlechtický.
Návštěvu zřejmě nejvíc prožívá radnice. Včera dopoledne starosta Pikrt se šéfem hradního protokolu dolaďoval přesný program.

Jak se dalo očekávat, novináře nikdo nepozval. Bylo to interní, takže jak takové dolaďování protokolu v Příbrami vypadá, si můžeme jen představit. Jak jednání dopadlo, nám ale včera odpoledne starosta alespoň popsal: „Pan Forejt mě mile překvapil svou vitalitou a rychlým rozhodováním. Dávali jsme dohromady scénář, kdy a kde prezidentovi podám ruku, přesně vím, jak se mám chovat," říká starosta.

Na otázku, zda si musel podání ruky a kroky do Zámečku vyzkoušet na vlastní kůži, odpověděl: „Vůbec ne. Prý to dál už záleží na naší inteligenci," dodává starosta Pikrt. Jak se už v týdnu Příbramskému deníku svěřil, setkání s prezidentem pro něho bude velmi silným zážitkem.

„Jsem v očekávání, o čem spolu budeme hovořit, nikdy jsem to nezažil. Měli bychom mít na setkání prapor města, hasičům by měl prezident připnout stuhu," těší se starosta.