Tato ulice, pohledem do ulice od křižovatky nad kulturním domem, je jedna z nejprotáhlejších ulic v Příbrami, ve svém středu mírně prohnutá a lehce se zvedající směrem k Březovým Horám. Ulice je relativně široká s tím, že odstup domů po pravé straně od ulice je o něco větší a domy jsou převážně tzv. nad ulicí. Ulice má směr od východu k jihozápadu, okna domů do ulice mají tedy směr na sever a na jih. Jinak řečeno, okna z domů po levé straně ulice mírně pod silnicí neuvidí moc slunce ani v případě, že tam stromy nebudou, protože jsou orientovány na sever a přes ulici je proti nim hradba domů. Okna z domů po pravé straně ulice, dále od stromů, směrem na jih, mají světla dost a žádným nedostatkem světla netrpí, naopak v horkých dnech vytvářejí koruny stromů v bytech velmi příjemné klima. Stará garda architektů, která se vyučila ještě za dob před totalitou, uměla své dovednosti a um realizovat ještě v době raného socialistického realismu. Používala tedy při své práci mozek a proto si byla vědoma tohoto problému, tedy že jedna strana ulice bude tak i tak poměrně zastíněna a bude po celý den trpět nedostatkem světla. Tedy relativně, protože bloky domů jsou rozděleny v obou směrem chodníky či komunikacemi do dalších ulic nebo dvorních traktů a tyto průsečíky ulici přirozeně prosvětlují. Řešení bylo velmi jednoduché. Domy levostranné mají do ulice situovány okna z kuchyně, chodby a WC, okna z pobytových místností, tedy obývacího pokoje, ložnice, dalších pokojů případně všeho dohromady podle velikosti bytů jsou situovány na jih do klidových dvorních traktů a mají dost světla po celý den. Domy pravostranné musely mít pobytová okna do ulice, protože v opačném případě by byly na sever. Jsou od ulice dále a jsou mírně nad ulicí, a navíc na jih, takže i v tomto případě je to v pořádku.

Jednoduché a elegantní řešení, ne nadarmo je na březohorské sídliště již dávno vyhlášena stavební uzávěra. Je to ale stejně spíše jenom formalita, poněvadž je povoleno zateplovat domy bez bližší specifikace, a ty se tedy mění v nevzhledné krabice a smysl stavební uzávěry, zachovat architekturu sídliště stejně ztrácí smysl. Mimochodem, nabubřelá polystyrenová fasáda světlosti oken zrovna nepřidá.

Jestli jsem pečlivě sledoval diskuzi zastupitelů a vyjádření pana starosty, tak jsem pochopil, že tím hlavním problémem této ulice je nedostatek světla v okolních bytech a snaha vyjít občanům vstříc. Tito lidé pravděpodobně v této ulici buď nikdy nebyli, nebo nepochopili tak jednoduchou věc, že se země točí kolem slunce, asi už několik milionů let a že s tím opravdu ani při největší vůli nic neudělají.

Takže ten důvod kácení bude asi někde jinde, posudek nemá cenu rozebírat, ten byl udělán dlouho poté, co se o kácení rozhodlo, pouze pro to, aby se realizátoři měli o co opřít. Další možnost jako by byla úprava korun stromů, nepřipadá v úvahu, to by bylo příliš pracné a drahé, i když si občané vybrali v referendu tu nejlevnější variantu. Něco už napovědělo nesmyslné umístění veřejného osvětlení do těsné blízkosti lip, je jasné, že v této fázi už bylo o jejich osudu rozhodnuto. Pravé důvody vykácení aleje se možná dozvíme později, možná až při vlastní realizaci rekonstrukce ulice. Také se občané možná dozvědí, k čemu bylo místní referendum. Považovat za samozřejmé, že pokud toto referendům ztratilo platnost a bylo by tedy slušné to občanům vysvětlit a odůvodnit, je pravděpodobně nad mentální síly vedení radnice.

Já osobně jsem zašel na odbor životního prostředí zjistit nějaké informace k této problematice, zajímalo mě hlavně, kdo vlastně posudek zadal a jak to vše vzniklo. Dozvěděl jsem se, že posudek zadal přímo odbor životního prostředí, z vlastní iniciativy a z podnětu občanů, protože ty stromy jsou už fakt moc velké. Informaci, co bude na místě vykácených lip, jsem samozřejmě nedostal. Tahle informace zároveň znamená, že lipová alej bude z větší části pokácena a nikdo s tím nic neudělá. Odbor životního prostředí bude ten, kdo bude vydávat povolené ke kácení. A pokud si nechal zpracovat posudek přímo ten, kdo bude vydávat povolení ke kácení, tak jakpak to asi dopadne?

Je mi z toho nějak smutno, zvláště když procházím ulicí a dívám se na přerostlé smrky, stromy v druhé i třetí řadě, které skutečně masivně stíní a označeny nejsou. Říkám si, co takhle posoudit každou žádost zvlášť a v těch nutných případech těm konkrétním občanům vyhovět, to by bylo dobré řešení. To by určitě nebylo 63 pokácených lip. Ale musím se zarazit, o ty občany tady přece vůbec nejde. Čas ukáže, co ti šibalové na radnici zase vymysleli, ale to už bude opravdu pozdě. Karel Urban, Příbram