V Kanadě nyní platí zákon legalizující rekreační používání marihuany. Lidé ji mohou zakoupit v obchodech, objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí a nosit u sebe až 30 gramů této měkké drogy, přesto budou v zemi ale nadále platit ohledně marihuany určitá omezení.

Češi jsou v otázce rekreačního užívání marihuany rozděleni zhruba půl na půl. Nejvstřícnější k legalizaci jsou Pražané a lidé v Moravskoslezském kraji. Podobně jsou na tom i lidé na Příbramsku.

„Osobně si myslím, že od osmnácti let by to měla být každého věc asi jako u pití alkoholu nebo kouření. V tom věku je většina lidí na tolik dospělá, že uvědomuje, co svým jednáním mohou způsobit druhým nebo sobě. Navíc by z toho stát měl aspoň nějaké příjmy, protože nyní se marihuana mezi lidmi stejně užívá, ale stát z toho nemá nic,“ říká principál divadelního spolku Půlnoc Ondřej Dufek.

Naopak praktická lékařka Lenka Kroužecká zastává opačný názor. „Ze zdravotního hlediska jsem proti. Podle mě to bude jen předstupínek k povolení tvrdých drog. Pěstování konopí pro výrobu mastí uznávám, ale jsem proti povolení rekreačního užívání marihuany. Atrofie mozkových buňek je u marihuany prokázána a proto jsem proti povolení užívání marihuany,“ říká.

Kontroly řidičů

Na užívání marihuany se v současné době asi nejvíce zaměřují policisté a to především u řidičů. „Od začátku roku až do konce října zastavili příbramští policisté na silnicích celkem 135 řidičů pod vlivem drog. Nejčastěji šlo právě o marihuanu nebo pervitin,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Test na užití drog ale policie nedělá pravidelně. „Testy se dělají namátkou, zpravidla tak, že nejdříve se provede dechová zkouška na alkohol a pokud je negativní, ale policisté přesto pozorují na osobě příznaky či podivné chování, tak provedou i test na drogy,“ dodává policejní mluvčí.

Tester je schopný odhalit hned několik druhů narkotik. Další kritériem pro rozhodnutí testování osoby prý také často bývá věk kontrolovaných osob nebo místní znalost policistů, tedy lidově řečeno, že se může jednat o „známé firmy“.