O přesunu pamětní desky, odhalené u zámku v roce 1978, rozhodla rada města na základě informací, které potvrzují, že voják nepadl při hrdinském osvobozování Dobříše za druhé světové války.

„Krátce po osvobození Dobříše (datum úmrtí se uvádí v rozmezí mezi 12. až 20. květnem) npor. Saveljev vypadl z nákladního automobilu vezoucího dřevo na stavbu ubikací Rudé armády. Stalo se to podle pamětníků v serpentině u zámku, kde je dnes situována pamětní deska,“ vysvětluje ředitel Muzea města Dobříše Jan Michl.

Nápis na pomníku, který uvádí, že padl v boji proti fašismu, je tak zavádějící a podle vedení radnice i historiků sloužil pouze pro účely propagandy. „Při osvobozování Dobříše totiž prokazatelně nepadl ani jeden rudoarmějec. Rudá armáda dorazila v květnu 1945 do Dobříše až poté, co ji poslední německý voják opustil, takže k žádnému boji ani nemohlo dojít,“ stojí v tiskové zprávě města.

Vedení Dobříše se tak rozhodlo, že desku s nepravdivým nápisem „zde padl v květnu 1945 v boji proti fašismu“ na čestném místě u vchodu do zámku dále nechce, a nechalo ji přesunout na hřbitov, kde byl Saveljev po své smrti pohřben.

close Odhalení desky v roce 1978 info Zdroj: archiv města Dobříš zoom_in Odhalení desky v roce 1978

„Přemístěním desky nadporučíka Saveljveva navazujeme ve vedení dobříšské radnice na své minulé kroky, vycházející ze snahy o pravdivý pohled na historii našeho města. V roce 2019 tak zastupitelé rozhodli o odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi. Od roku 2021 jsou v Dobříši pokládány kameny zmizelých připomínající židovské spoluobčany zavražděné v období holocaustu. V roce 2022 byly doplněny vysvětlující tabulky k označení ulice Plk. Petroviče, které uvádějí, že se jednalo o sovětského partyzána vysazeného na Dobříšsku v březnu 1945, ve skutečnosti šlo však o agenta tajné policie NKVD, kdy Petrovič bylo jeho krycí jméno,“ říká starosta města Dobříše Pavel Svoboda.

„O přemístění této pamětní desky jsme se ve vedení rozhodli na základě toho, jak se nyní snažíme na historii dívat objektivně, i toho, co říkají historici, tedy že i v České republice máme spoustu pomníků, které vlastně nemají žádné historické opodstatnění. Na základě toho jsme se rozhodli, že zkusíme pomník přestěhovat tam, kam patří. Deska patří na hřbitov, nepatří na místo, kde někdo vypadl z náklaďáku,“ dodává k přemístění pamětní desky starosta.