Na prvním místě zákaznického žebříčku je v Příbrami zmrzlinárna La Favorita v Jiráskových sadech. Zmrzlinu si tam vyrábějí svoji vlastní a denně se snaží nabídnout tucet druhů. Ovšem co platí ráno, může být už odpoledne minulostí. Záleží na tom, jaké suroviny zmrzlinářům přistanou na stole.

Manifestační průvod pracovníků Uranových dolů Příbram ze šachty č. 16 ulicemi města k budově Generálního ředitelství ČSUP. Na protest proti okupaci Československa zahájili 22. srpna 1968 stávku a odmítli dodávat uranovou rudu do SSSR
Srpen 1968 v Příbrami: uranová stávka trvala týden. Památník Vojna vzpomíná

„Nabídka se může během dne měnit,“ upozorňují provozovatelé u aktuálního výčtu příchutí. „Nemáme skladovací prostory tak velké, abychom měli suroviny do zásoby. Takže uděláme jednu várku a tu další podle toho, jaké ovoce jsme zrovna třeba na trhu nakoupili,“ vysvětluje provozovatelka Radka Bušková.

Zmrzlinárna La Favorita nabízí denně 12 druhů zmrzlin. Foto: se svolením La FavoritaZmrzlinárna La Favorita nabízí denně 12 druhů zmrzlin. Foto: se svolením La FavoritaZdroj: se svolením La Favorita

Na druhé místo mezi zmrzlinárnami poslali lidé dobříšský Zelený domeček a na třetí místo pak Zmrzlinu Ryneček. Tu zákazníci najdou v Příbrami v Mariánské ulici. Kromě všudypřítomné zmrzliny z Opočna se tam pustili i do vlastní výroby a zákazníci jsou nadšeni. „Zhřešili jsme ve Zmrzlině Ryneček. Hrozná dobrota! Příchuť dračí ovoce byla vážně luxusní,“ stojí například v jedné z recenzí na facebooku.

U mlsných recenzentů pak obstála i Zmrzlina z Rožmíku. Točí tam opočenskou, ale další tři druhy si dělají sami. A nabídnou vám ji i v bezlepkovém kornoutu. „Nejlepší zmrzlina ever. Jako Pražák bych sem na ni jezdila světa kraj,“ hodnotila chuťový zážitek Natálie Vaidišová.

Ilustrační foto
Houbařské žně na Příbramsku mohou začít. Mapa napoví, kde rostou

Na rožmitálském náměstí čas od času můžete jejich točenou koupit i o půlnoci, několikrát za sezonu tam pořádají akci Noční zmrzlina. „Protože v noci je největší chuť,“ okomentovali nápad zmrzlináři z Rožmitálu pod Třemšínem.

Své zákazníky – a dost spokojené – pak má příbramská zmrzlinárna Fammi Gelato v ulici Edvarda Beneše. Mezi jejich hity patří zmrzlina ze sicilských pistácií. „Když na výlet do Příbrami, tak určitě sem. Fantastické gelato!“ stojí v jedné z recenzí.

Redakce Deníku nevylučuje, že na nějakou vyhlášenou zmrzlinárnu na Příbramsku zapomněla.
Pokud o nějaké víte, určitě se ozvěte na martin.rumler@denik.cz.
Tipů na nejlepší letní pochutinu není nikdy dost.