Příbram má v současné době celkem 606 městských bytů, z toho je jich 303 v domech s pečovatelskou službou a 23 v Komunitním domě seniorů. Privatizovat bytový fond se ve městě začal už v roce 1995. „Od začátku privatizace město postupně převedlo či rozprodalo do rukou soukromých vlastníků přes 90 procent svých bytů. Momentálně žádnou další privatizaci zbytku bytového fondu nechystá,“ konstatovala mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

V Příbrami ve služebních bytech lidé zaplatí minimálně 70 korun za metr čtvereční, v sociálních 35 korun, lidé, kteří bydlí v bytech s pečovatelskou službou, stojí metr čtvereční 40 Kč a v Komunitním domě seniorů se platí 57,20 Kč. Město má stanovený limit i na bydlení ve startovacích bytech, kde by nájemníci měli platit 60 korun za m2. Ovšem problém je v tom, že v současné době město žádné startovací byty nemá. „Město Příbram startovací byty nenabízí z důvodu nedostatečného bytového fondu,“ prozradila začátkem letošního roku Deníku tisková mluvčí města.

Příbram v současné době tedy nabízí vedle městských bytů i asi 50 sociálních bytů, které představují aktuálně jediný způsob dostupného bydlení pro nízkopříjmové rodiny nebo jednotlivce. „Město je využívá ke stabilizaci osobní nebo sociální situace nájemce a realizací programu sociální práce, který je povinnou součástí užívání sociálního bytu, připravuje podmínky pro to, aby i tato skupina občanů města měla možnost získat a udržet si standardní formu bydlení. Z tohoto důvodu považujeme tuto službu určitě za potřebnou,“ dodala Pavlína Svobodová.

Podobně jsou na tom s městskými byty i Dobříš a Sedlčany. Podle dobříšské radnice má město ve svém vlastnictví v současnosti 92 bytů rozdělených na městské byty a byty zvláštního určení. Ty jsou pro důchodce a invalidy. „Nájemné se v nich pohybuje od třiceti korun za metr čtvereční do osmdesáti korun a to je cena bez poplatku za služby,“ uvedla tisková mluvčí města Nikol Sevaldová. Podobně jsou na tom i Sedlčany, kde také pomalu vrcholí privatizace bytového fondu. Po dokončení privatizace bytového fondu tak městu zůstane asi 110 bytů, z nich je část v městské ubytovně, část jsou služební byty a některé jsou byty s pečovatelskou službou a asi 25 bytů je v bytových domech a bydlí v nich lidé, kteří o jejich odkoupení neprojevili zájem. „V městských bytech se platí nájemné čtyřicet korun za metr čtvereční,“ sdělil Deníku sedlčanský místostarosta Miroslav Hölzel.

Sehnat byt na Příbramsku například pomocí realitní kanceláře také není příliš snadné. Zájem je především o malé byty typu 1+1, 2kk nebo 2+1 a ty v nabídce výrazně chybí. „Lidé často hledají byt 2+1, za který v Příbrami zaplatí na nájmu v rozmezí od osmi do deseti tisíc korun bez poplatků za služby. V Dobříši je to o něco víc. Tam se ceny pohybují za stejný byt od jedenácti do třinácti tisíc a nejlevnější bydlení je v Sedlčanech, kdy byt 2+1 vyjde na asi sedm tisíc plus poplatky za služby,“ říká Blanka Čermáková z příbramské realitní kanceláře RK Cabryk. Podle ní ale poptávka po bytech vysoko převyšuje nabídku. Zájem o ně projevují jak mladí, tak staří. Mladí většinou hledají byt, protože zakládají rodinu, starší lidé často hledají menší byty právě typu 2+1, který by chtěli vyměnit za své současné, které jsou pro ně už velké. „Nabídka je v současné době opravdu bídná, na internetu najdete maximálně čtyři nebo pět malých bytů,“ dodává Blanka Čermáková s tím, že nabídka není příliš velká ani v inzerátech nebo na sociálních sítích, kde se o pronájmy bytů nebo naopak o sehnání bytu pokoušejí někteří lidé na vlastní pěst.