Tedy jen naoko havarovaného. Ukázka byla součástí programu, který připomněl čtyřicetileté působení profesionálních hasičů v Dobříši.
Na své si přišly i děti. Ty se zábavným způsobem naučily, jak se v krizových situacích zachovat.

„Děti jsme učili, jak si zapamatovat čísla tísňového volání či jak se některým krizovým situacím vyvarovat. Prevence je v tomto případě velice důležitá," sdělil Příbramskému deníku ředitel hasičského záchranného sboru v Příbrami.

Šéf hasičů Tomáš Horvát: Nejnáročnější jsou výjezdy k automobilovým nehodám

Tomáš Horvát.
O práci hasičů jsme si povídali s Tomášem Horvátem, ředitelem územního odboru v Příbrami.

Který zásah byl za poslední roky nejnáročnější?
Velmi náročné byly povodně v roce 2012 pro celý územní odbor, když se však budeme bavit o stanici Dobříš za posledních deset let, tak jeden z nejnáročnějších zásahů byl požár půdy bývalého pivovaru. Požár vznikl nedbalým uhašením cigarety. Musely zasáhnout čtyři hasičské jednotky. Naštěstí nikdo nebyl zraněn, vznikla ale škoda za zhruba pět milionů a dalších pět bylo jednotkami požární ochrany uchráněno.

Hasiči riskují téměř při každém zásahu. Přesto, bylo to někdy až tak vážné, že by šlo o život?
Musím říct, že poslední tragickou událostí v našem územním odboru se stala při zásahu v roce 1981.

Lze vůbec spočítat, kolik životů ročně zachráníte?
Jde o to, zda je evakuujeme či skutečně zachraňujeme lidi např. z hořícího domu. Lidem, kterým ročně pomůžeme, jsou ale stovky.

Jak vypadá pracovní den u hasičů?
Profesionální hasiči v Dobříši pomáhají už čtyřicet let. Máme třísměnný režim, to znamená, že hasič má nepřetržitou 24hodinovou službu. Po každé službě následují dva dny volna. Kromě zásahů upravují denní režim hasičů vnitřní předpisy, které definují i množství povinností, například školení a výcvik, údržba a opravy techniky, hospodářské práce na budovách stanic a podobně.

Jsou ve sboru i ženy?
Ve sboru máme samozřejmě i ženy, ve výjezdových jednotkách jsou ale pouze muži. Což je zapříčiněno aspektovými vlastnostmi, především fyzickou náročností zásahové činnosti jednotek.. Ženy se u nás uplatňují především v oblasti požární prevence.

Jak je to s fyzičkou? Musí si hasiči hlídat figuru?
Každý příslušník hasičského záchranného sboru musí být fyzicky způsobilý. Každý rok tak musí podstoupit náročné testy fyzické zdatnosti.

"Zatím se mi ale za více jak deset let praxe nestalo, že by někdo testy opakovaně nesplnil, abychom se s ním museli rozloučit."

Práce hasiče je ale vyčerpávající i psychicky…
Proto jsou ve sborech psychologové. Už je ale na každém příslušníkovi sboru, kdy a za jakých okolností jeho pomoci využije.

Tragické a vypjaté situace jsou téměř denním chlebem. Je nutné mít posunutý i jakýsi práh emoční bolesti?
Je to o lidech. Pamatuji, kdy od nás hasiči odešli, protože jejich pohár psychické odolnosti přetekl. Určitá míra potlačení tohoto prahu asi posunutá je.

Jaké výjezdy jsou z hlediska psychické zátěže nejobtížnější?
Profesionální hasiči v Dobříši pomáhají už čtyřicet let. Toto se nedá jednoznačně říci, ovšem jedny z nejnáročnějších jsou výjezdy k automobilovým nehodám. O to více, pokud jsou jejich účastníky i děti. V těchto případech se při tragických událostech zcela automaticky poskytuje zasahujícím hasičům posttraumatická péče.

Pokud by se mladí muži chtěli stát profesionálními hasiči, na co všechno by se měli připravit?
Uchazeči musí splnit náročné požadavky na fyzickou zdatnost a zdravotní způsobilost. A samozřejmě musí projít psychologickým vyšetřením. Hasič nesmí být například panikář, klaustrofobik… Jsou osobnostní typy, které jsou pro tuto práci takříkajíc ideální, například sangvinici.

Profesionální hasiči v Dobříši pomáhají už čtyřicet let.