Zaregistrovali jste prudký nárůst žloutenky v první pololetí tohoto roku?

V posledních letech nemocných virovou hepatitidou A výrazně přibývá. V České republice za prvních 6 měsíců roku 2015 ve srovnání s minulým rokem stoupl počet onemocnění zhruba o 50 procent. Na naší ambulanci od března 2015 doposud jsme sledovali či sledujeme 5 případů. Zatím žádné onemocnění nebylo importováno z ciziny.

Zajímají se pacienti o očkování proti žloutence?

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že příliš velký zájem o očkování proti virové hepatitidě A není. Nejvíce se o očkování zajímají lidé, kteří odjíždějí do exotických zemí. Tato nemoc se vyskytuje prakticky po celém světě, ale největší riziko je samozřejmě v Africe a v Asii. Možné je ale onemocnět i v oblasti Středomoří.

Nechává se očkovat proti žloutence více, či méně lidí?

Samozřejmě, že nejvíce očkovaných je u cestovatelů. Povinná vakcinace se provádí u osob, které byly v kontaktu s virovou hepatitidou A a je vysoké riziko onemocnění. Toto očkování nařizují příslušné Krajské hygienické stanice.

Jaká jsou přesná čísla?

Na naší ambulanci jsme letos očkovali 19 lidí proti virové hepatitidě A.

Jde například i o lidi, kteří nikam necestují, ale chtějí být očkováni?

Z mé zkušenosti je těchto zájemců minimálně. Je to škoda, protože letos zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na očkování proti žloutence typu A.

Myslíte si, že o prázdninách se lidé nakazí žloutenkou nejvíce?

Nejvyšší počty onemocnění jsou samozřejmě v období léta a podzimu (inkubační doba je až 50 dní). Souvisí to s velkou migrací osob v době dovolených, s teplým počasím a nemožností vždy dokonale zachovávat osobní hygienu.

Při jaké cestě by se měli lidé/děti očkovat (dovolená nebo tábor v ČR, zahraniční cesta – které oblasti)?

Cestující do rizikových oblastí by měli být očkováni. Též děti, které budou pobývat na dětských táborech vzhledem k ne úplně ideálním hygienickým podmínkám, doporučujeme očkovat. Očkování je možné od 1 roku věku. Očkovací látka chrání již po 14 dnech od aplikace. Proto je třeba minimálně 2 týdny před odjezdem navštívit svého lékaře či očkovací centrum a nechat se naočkovat. K zajištění dlouhodobé ochrany je vhodná ještě jedna dávka vakcíny v rozmezí 1- 6 měsíců po první aplikaci.

Co byste lidem poradili kromě očkování?

Samozřejmě že očkování je nejúčinnější ochranou proti této nemoci. Všude je nutné zachovávat základní hygienická pravidla. Nejdůležitější je mytí rukou před každým jídlem. K pití (ale i k čištění zubů) používáme balenou nebo převařenou vodu. Ovoce a zeleninu si vždy důkladně omyjeme nezávadnou vodou. Na tržištích není vhodné kupovat například porcované melouny a nebalené zmrzliny. Taktéž bych doporučil při cestách do vysoce rizikových oblastí ještě očkování proti břišnímu tyfu.