Návštěva hlavní pošty v Příbrami dovede člověka nadzvednout. „Už tu čekáme tři čtvrtě hodiny,“ nevydrží žena komentář při pohledu na displej vyvolávacího zařízení, které se právě pípajícím číslem liší o stovky. Na klíně jí hopsá jedenapůlroční syn, rozhazuje letáky ze stojanu a pobaveně piští.

Ostatní čekající se nervózně vrtí a připadají si jako v kleci. Oficiálně funguje snad jen polovina přepážek. Žena přichází na řadu po dalších dvaceti minutách. „Horší to bylo v noci, kdy jsem musela s malým do příbramské nemocnice. Natekl mu krk a nemohl dýchat. Nakonec nás poslali do Prahy,“ stačí se ještě svěřit žena, která se do Příbrami nedávno přistěhovala.

Její zkušenost jen nahrává tomu, co se mezi lidmi říká, že oddělení ORL příbramská nemocnice ruší. Zvlášť, když i zkušený lékař Aleš Čoček, který oddělení posílil loni na podzim, odchází, přestože měl ještě na jaře velké plány, jak zmínil v nedávném rozhovoru.

Jak je to vlastně s oddělením a odesíláním pacientů do Prahy, na to jsme se zeptali ředitele příbramské nemocnice Stanislava Holobrady. 

Skončí oddělení ORL v příbramské nemocnici? „Určitě ne. Bude omezený provoz, jako každé prázdniny. Jediná změna je to, že z ORL oddělení lůžkového odešli tři lékaři. Ale zbylí zůstávají, takže ambulantní péče je zajištěna. Stejně tak i lůžková, protože se pokusíme vyjednat se zdravotní pojišťovnou sdílené kódy, takže bude ORL transformováno na oddělení hlavy a krku,“ reaguje na dotaz ředitel nemocnice. Předpokládá, že těžkosti přijdou v oddělení ústavní pohotovosti, ale tady nejsou problémy žádnou novinkou.

„Buď se nám podaří získat nějaké externisty, nebo to budeme muset řešit vlastními silami, eventuálně když to budou komplikované věci, tak ta vzdálenost Příbram Praha není zas tak velká. V tomto krizovém stavu, který se objevil, když nejdůležitější zástupce a primář podali výpověď, jsem byl osobně na klinice v Motole, jestli tam nejsou nějaké možnosti spolupráce. Něco se rýsuje,“ říká Stanislav Holobrada.

V praxi to znamená, že když někdo přijde na „multioborovou“ pohotovost do příbramské nemocnice, ať s bolestí v uších nebo v krku, pomůže mu všeobecný lékař. „Nebo ho pošleme do Prahy,“ říká ředitel s tím, že jestliže nebude nemocnice schopna se o pacienta postarat, musí jej vyslat na vyšší pracoviště. „Primární vyšetření bude mít pacient tady a další cesta se domluví s jiným pracovištěm.“

Co obor, to jiný problém. Když jde ale o zdraví nebo život, pacienty a jejich rodiny problémy nemocnic nezajímají. Prostředí zdravotnických zařízení jsou na první pohled jako ze škatulky, ale lékaři nejsou. Někde je zřejmě chyba.

Problémy s počtem lékařů řešila nedávno i dobříšská poliklinika, odkud odešli dva pediatři. Nakonec je zajistila příbramská nemocnice. Vzhledem k prázdninám není podle Stanislava Holobrady v dobříšské poliklinice stálý personál. „V září se ale situace ustálí. Máme plán přijmout dva pediatry navíc v rámci postgraduálního vzdělávání.“