Odběrové místo ve druhém nemocničním areálu na Zdaboři bude nyní testovat jen lidi doporučené praktickými lékaři a hygieniky.

„Vzhledem k enormnímu vytížení naší laboratoře jsme nucenu do odvolání pozastavit testování samoplátců na onemocnění covid-19 v našem odběrovém místě. V tuto chvíli se snažíme najít další laboratoře, které mají ještě volné testovací kapacity a s náporem vzorků by nám pomohly. Sledujte prosím náš Facebook a web, kde vás budeme o jakékoliv změně informovat,“ uvedl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

V těchto dnech nemocnice provádí za jeden den více odběrů než na jaře za celý týden. Ještě minulý týden odběrové místo provádělo okolo 70 odběrů denně. Nyní to je už 200 odběrů, což je jeho limit pro zpracování.

Odběrové místo v Oblastní nemocnici v Příbrami.Zdroj: archiv nemocniceVětšina testovaných v posledních dnech přichází právě na doporučení svých lékařů nebo hygieniků. „Do toho ale máme denně okolo 15 až 20 zájemců o test právě z řad samoplátců,“ přiblížil současnou situaci Janota s tím, že denní příjem vzorků je vysoko nad kapacitu laboratoře příbramské nemocnice. A to i přes fakt, že do ní již byly zakoupeny nové přístroje pro zrychlení testování.

„Vzhledem k těmto podmínkám jsme nuceni upřednostnit odběry, indikované praktickými lékaři nebo hygienickou stanicí před samoplátci. Vzhledem k výše uvedenému může dojít ke zdržení výsledků vašich testů. Děkujeme za pochopení. Snažíme se dělat maximum,“ doplnil mluvčí příbramské nemocnice.