„Celá budova D pochází z roku 1955 a tomu také odpovídá nejen její architektonický výraz, ale i neuspokojivý stav budovy, inženýrských sítí, nevyhovující vnitřní dispozice. Probíhající komplexní rekonstrukce toto vše, alespoň v tomto křídle budovy D, vyřeší,“ plánuje ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada. Dojde tak k výměně oken, zateplení obvodového pláště, přístavbě dalšího patra, výměně inženýrských sítí a podobně.

V zrekonstruovaném křídle pak budou umístěny jednotky standardních lůžek a odborné ambulance zejména operačních oborů, své místo tu budou mít i lékařské pracovny a pokoje.

Po zprovoznění upravené části budovy D se změní její prostředí téměř k nepoznání. Pokoje pacientů budou maximálně dvou až třílůžkové s vlastním sociálním zařízením, pracoviště odborného personálu se dispozičně posun mnohem blíže hospitalizovaným pacientům, kromě kvality nového vybavení bude další zásadní změna v mnohem příjemnějším prostředí pro pacienty i personál.

Cena stavby je zhruba 200 milionů korun, které nemocnici poskytl Středočeský kraj. To byl také jeden z důvodů čtvrteční návštěvy hejtmana Davida Ratha. Spolu s ním přijela na prohlídku nemocnice také ředitelka středočeských nemocnic Kateřina Pancová.

Prohlídka vedla i na oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie a oddělení klinické biochemie. Obě pracoviště totiž mají k dispozici nové vybavení za necelých dvacet milionů korun, a to také od kraje.

Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie má nové vybavení. Jsou to například nové termostaty a mikroskopy nebo centrifugy či chladicí boxy.
Oddělení patří mezi špičková pracoviště tohoto druhu v České republice a je bez nadsázky srovnatelné s mnoha pracovišti i v mezinárodním měřítku.
Taktéž i oddělení klinické biochemie se může pochlubit novým vybavením. Je to třeba dvoupaprskový spektrofotometr, který slouží k rozlišení, jak je staré především krvácení do mozkomíšního moku a zároveň zrychluje zpracování vzorků a umožňuje sledovat průběh tohoto zpracování na počítači.
Oddělení pracuje zhruba rok v prostorách nového pavilonu F.

„Nové vybavení pro provoz klinické biochemie znamená jeho další výraznou automatizaci od načtení žádanky až po zpracování dodaných vzorků a zaslání výsledků vyšetření, zrychlení tohoto zpracování i možnost dalších druhů vyšetření,“ vysvětlil Holobrada.