Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavební úpravy ničí úkryty chráněných netopýrů

Příbram - Velkoplošné stavební úpravy spojené se zateplováním budov mají podle ochranářů negativní vliv na populace chráněných netopýrů, ale i některých druhů ptáků.

22.5.2010
SDÍLEJ:

Netopýr pestrý je jedním z nejčastějších druhů nalézaných v panelových domech. Foto: Anna Bláhová

Paneláky lákají stále více různé druhy živočichů

„Panelová sídliště, kde jsou dutiny za větracími otvory do podstřeší či štěrbiny mezi panely poskytují úkryty nejen pro rorýse a další ptáky, ale i pro netopýry. Zdá se dokonce, že v posledním desetiletí se u středoevropských populací několika druhů netopýrů změnila úkrytová strategie a právě panelová sídliště se stala místy jejich nejčastějšího výskytu,“ řekla Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. Těchto krytů využívají především netopýr rezavý, netopýr hvízdavý, netopýr pestrý a také večerní. Panelové domy tradičně využívají pro zimování, v období jarních a podzimních přeletů, ale v poslední době pravidelně také v letním období jako úkryty mateřských kolonií.

„Při současných velkoplošných stavebních úpravách spojených se zateplováním budov, při kterém jsou zcela zaslepovány veškeré štěrbiny i ventilační otvory, dochází nejen k ničení samotných úkrytů, ale často také k přímé likvidaci netopýrů, kteří po uvěznění v těchto úkrytech masově hynou. Stejně negativní dopad může mít ale i odkrytí zimujících, tedy zcela ztuhlých a letu neschopných netopýrů, například při rekonstrukci střechy v průběhu mrazivého zimního počasí.

Mapování netopýrů začalo vloni

Vhodné postupy a technická opatření, jak minimalizovat tyto negativní dopady, jsou přitom známy a na řadě lokalit již také úspěšně aplikovány. Pro jejich efektivní plánování jsou však vždy nezbytným předpokladem relevantní informace o výskytu netopýrů v domech, kde mají být stavební úpravy realizovány. Bohužel, konkrétní údaje byly dosud k dispozici jen z malého zlomku celkového množství sídlišť, které na našem území existují. Proto byl v loňském roce zahájen rozsáhlý projekt mapování netopýrů v panelových sídlištích na území ČR, který pokračuje i v roce 2010,“ doplnila Schnitzerová. Získaná data by měla následně sloužit zejména jako podklad pro činnost orgánů ochrany přírody v souvislosti s plánovanými rekonstrukcemi budov a měla by tak přispět k zefektivnění ochrany uvedených druhů netopýrů.

Mapování probíhá podle odborníků jednoduchou metodikou a díky tomu se do něj může zapojit prakticky každý – stačí se několikrát do roka v podvečer za pěkného počasí projít zvoleným panelovým sídlištěm a v době soumraku zaznamenat zda, v jakém počtu a ideálně také odkud, vyletují netopýři. Možný úkryt lze dohledat podle směru vyletujících netopýrů, případně podle jejich hlasových projevů před výletem. Získané informace pak vložit do formuláře, který je volně k dispozici na internetové stránce http://www.ceson.org/pomoc_netopyrum.php, kde lze nalézt také bližší popis metodiky.

Druhové určení netopýrů není bezpodmínečně nutné, všechny druhy jsou zákonem chráněné. Velký význam mají i jednotlivé záznamy (včetně negativních), stejně jako záznamy podobných pozorování z dřívější doby, která jsou rovněž součástí databáze.

Více informací o projektu a problematice ochrany netopýrů při rekonstrukcích budov získáte na www.ceson.org, případně na tel: 605 870 323 (Petra Schnitzerová, nova-petra@centrum.cz).

Autor: Karel Hutr

22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení