Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neuroložka: U aktivních lidí je možnost příchodu „Alzheimera“ nižší

Příbram /LÉKAŘ RADÍ, ROZHOVOR/ – Alzheimerovu chorobu poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala nemoc za vzácnou, zatímco v současné době trpí různou formou demence víc než sedm milionů obyvatel Evropy. Na otázky ohledně příčiny vzniku, průběhu a léčby odpovídá neuroložka Lucie Ondrová z Oblastní nemocnice Příbram.

9.5.2015
SDÍLEJ:

Neuroložka příbramské nemocnice MUDr. Lucie Ondrová.Foto: archiv nemocnice

Co je Alzheimerova choroba a jakou část těla zasahuje?
Alzheimerova choroba je onemocnění nervové soustavy. Hlavním projevem je degradace všech psychických funkcí končící hlubokou demencí.

Jakou věkovou skupinu nejčastěji postihuje a hraje ve výskytu roli pohlaví?Alzheimerova choroba postihne průměrně každého 20. člověka staršího 65 let, přičemž má na svědomí zhruba polovinu všech případů stařecké demence. (Ilustrační snímek)
Výskyt Alzheimerovy nemoci stoupá s věkem. Onemocní většinou lidé nad 65 let. Nejsou ale výjimkou ani mladší. Ve věku 65 let trpí touto nemocí každý dvacátý. Ve věku 85 let každý pátý. Co se týká pohlaví, o trochu více častěji jsou postiženy ženy.

Jaké jsou příčiny vzniku tohoto onemocnění?
Alzheimerova nemoc se řadí mezi neurodegenerativní onemocnění. Dochází k postižení nervových buněk různými chorobnými procesy, v důsledku nichž zanikají. Určitý vliv může mít i genetika.

Má tato nemoc své jasné příznaky?
Nemoc začíná pozvolna. Hlavním příznakem je syndrom demence. To znamená úbytek intelektových schopností oproti předchozí úrovni. Nejdříve se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, neschopností zařídit běžné věci. Poté se postupně mění chování, porucha paměti se prohlubuje. Pacienti jsou zmatení, nejsou schopni se sami o sebe postarat. Mohou mít deprese, halucinace, bludy, poruchy spánku, příjmu potravy, může se objevit epilepsie.

Jak velkou roli hraje při odhalování choroby blízké okolí pacienta?
Většina pacientů si svůj problém na začátku uvědomuje. V tuto chvíli je nejvhodnější přijít k lékaři. Pokud již nemoc pokročí, nemocní již nemusí mít dostatečný náhled. Při vyšetřování je vhodná přítomnost blízké osoby pacienta pro podání objektivních informací. V diagnostice je nejdůležitějším krokem včasně rozpoznat přítomný syndrom demence.

Jakým způsobem se nemoc diagnostikuje?Lidé trpící Alzeimerovou chorobou mají naději. Nový lék objevený britskými vědci se však na trhu objeví nejdříve za pět let. Ilustrační snímek - počítačový scan mozku zasaženého Alzheimerovou chorobou.
Diagnostika začíná anamnézou a zhodnocením klinického stavu. Následuje vyšetření pomocí specifických testů (MMSE, test hodin), které odhalí a kvantifikují úroveň demence. Samozřejmě i tyto testy mají své limity. Dále CT nebo MR mozku, EEG. Popř. další laboratorní vyšetření krve a mozkomíšního moku. Cenné je i vyšetření klinickým neuropsychologem.

Lze Alzheimerovu nemoc léčit?
Zatím neexistuje žádný lék či metoda, která by Alzheimerovu nemoc vyléčila. Pomocí léků můžeme u některých pacientů pouze zpomalit její průběh.

Tato nemoc je velmi těžko snesitelná jak pro pacienta, tak jeho blízké. Existuje nějaká pomoc nebo centra, která dokáží pomoci a povzbudit pacienta a pečující rodinu?
Pro osoby trpící demencí a pro jejich rodinné příslušníky zajišťuje Česká alzheimerovská společnost poradenství a svépomocné skupiny. Pro pečující pořádá specializované kurzy. Je možnost odlehčovacích služeb. Existují denní stacionáře pro pacienty s Alzheimerovou nemocí, bohužel ty jsou ale placené. V Příbrami je zajišťuje Farní charita Příbram a Sanco Příbram.

Existuje účinná prevence a případně jaká?
U osob aktivně žijících a s vyšším vzděláním je pravděpodobnost výskytu nemoci nižší. Proto je důležitá pravidelná fyzická aktivita, udržovat sociální kontakty a mentální kondici například četbou knih, luštěním křížovek.

Autor: Markéta Lišková

9.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení