Ovšem přestože většina lidí toto nařízení dodržuje, najdou se i výjimky. „Dnes jsem viděla navečer dva hádající se opilce bez roušek u Penny a asi dva kamarádi, jeden v ruce pivo a druhý cigáro u Color baru. Samozřejmě bez roušek. Věřím, že je policajti vyhmátli a pěkně jim to vytmavili,“ uvedla na sociální síti Facebook Eva z Příbrami.

Další problémovou skupinou jsou bezdomovci. Ti se shlukují jak u supermarketů, tak u menších prodejen jako třeba na Rynečku v Příbrami. Na ně se nyní zaměřuje pozornost městské policie.

„Strážníci se na dodržování nošení roušek či jinak zakrytého obličeje zaměřili už od středy 18. března, tedy ještě před oficiálním nařízením vlády. Pokud jde o bezdomovce, tak jednak se snaží rozhánět jejich hloučky u obchodních center a také jim rozdávají roušky, pokud u sebe zrovna mají nějaké volné,“ přiblížila situace v Příbrami mluvčí města Eva Švehlová. Pokud strážníci narazí na někoho bez roušky, tak se situaci snaží řešit domluvou. Pokuta za nezakrytý obličej ve městě zatím nepadla.

Vedení města si ale uvědomuje, že především v případě bezdomovců jde tak trochu o boj s větrnými mlýny. Oni se totiž stejně dříve nebo později opět na místo vrátí. „Městská policie sice ode mne dostala za úkol se na tento problém zaměřit, ale moc s tím nemohou udělat, ale budou se snažit,“ ujišťuje veřejnost příbramský starosta Jan Konvalinka. Podle jeho slov je ale většina obyvatel disciplinovaná a roušky nosí.

Problémy nejsou ani v Dobříši. I tam se případné chybějící zakrytí obličeje řeší domluvou. „Nemám o městské policie informaci, že k něčemu takovému došlo a pokud, tak to budou ojedinělé případy, které řeší domluvou. Dokonce i naše bezdomovce, máme tu dva, jsme prostřednictvím městské policie vybavili rouškami. Sám jsem se ve městě nesetkal s nikým, kdo by roušku neměl,“ řekl dobříšský místostarosta Tomáš Vokurka.

Také v Sedlčanech se chybějící rouška řeší domluvou. „Strážníci procházejí město a tyto případy řeší domluvou. Navíc ve městě žádný velký problém s bezdomovci nemáme. Musím ale sedlčanské pochválit, že jsou zodpovědní a roušky nosí,“ konstatoval sedlčanský starosta Miroslav Hölzel.

Online reportáž

Koronavirus v Česku