Školka v novém

„Především ale mám radost z toho, že se povedlo zahájit rekonstrukci stávajících čtyř a zároveň i výstavbu páté třídy mateřské školky. Tak od března letošního roku budeme mít nejen opravenou školku, nové vybavení a novou kuchyň, ale navíc i dostatek míst jak pro děti z Jinec a okolí, ale i pro děti vojáků, kteří dojíždí do našich kasáren ze vzdálenějších měst a obcí a nemají možnost umístit je do školky v místě bydliště," shrnul loňské úspěchy jinecký starosta Josef Hála.

Zatím neúspěšně městys dva roky žádal o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na výstavbu bytů pro starší spoluobčany, nedaří se tudíž řešit ani ubytování sociálně slabších spoluobčanů, ale ani mladých rodin.

Po dokončení rekonstrukce a dostavby školky, což bude zřejmě v dubnu, začne zateplení budov školy a výměna starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo na plyn. „V současné době na tuto akci probíhá výběrové řízení na dodavatele s tím, že podle poskytovatele dotace – Státního fondu životního prostředí, musí být akce dokončena do konce letošního srpna," uvedl starosta.

Akce roku: zateplení školy

Jince počítají také s dokončením rekonstrukce chodníků na Zborovské ulici, které částečně financuje i z dotace Středočeského kraje, s rekonstrukcí vodovodu, kanalizace i komunikace a chodníku v ulici Sadová, rekonstrukci vodovodu a kanalizace v ulici Čsl. dělostřelců a dalšími akcemi podle získaných peněz a stavu rozpočtu.

Top akcí letoška je podle Hály právě zateplení základní školy, kde radnice počítá se spoluúčastí kolem 4 milionů korun, stejně jako loni spolykala rekonstrukce a dostavba mateřinky.

Nový jez na Litavce

„Pro městys, který má daňovou výtěžnost kolem 20 milionů korun, jsou to velké peníze. Proto v letošním rozpočtu, kromě rozpracovaných akcí, plánujeme jen výstavbu nového jezu na Litavce, který nám napájí rybníky pro chov ryb. Počítáme s dokončením územního řízení a zpracování projektu na stavební povolení pro vodovod a kanalizaci do ulice Pod Plešivcem a do obou našich osad," říká starosta.

Plány: byty, výbava hřiště a skateparku

Jince opět žádají o dotaci na výstavbu 2 krát po 8 bytech pro důchodce, na doplnění skateparku a rekonstrukci dětského hřiště na koupališti, na opravu komunikace Zborovské ulice a Čsl. dělostřelců a další drobné akce. Letos už asi doprodáme i stavební pozemky na výstavbu rodinných domků a tak se ohlížíme po další lokalitě, kde bychom vybudovali inženýrské sítě a komunikace pro novou výstavbu.

Co už dlouho dělá Jineckým starosti? Je to právě sociální situace některých lidí. „Především díky ubytovávání sociálně slabších občanů z jiných lokalit v jinecké ubytovně a některých privátních bytech, se někteří občané bojí v noci vycházet samostatně na ulici, setkali jsme se i se žebráním lidí na podpoře," říká Josef Hála, podle něhož je ale nejhlavnější problém se získáváním dotací na rozvoj městyse.
Dalším z významných problémů v Jincích je podle Hály zaměstnanost v regionu a pochopitelně Brdy. „Jsou to problémy, které nám do obce implementuje někdo jiný, ale oba významně ovlivňují život v obci. Bez vojáků si Jince nedovedeme představit, Jince na vojácích „vyrostly" a na nich také stojí. Máme s armádou společnou infrastrukturu, hovořil jsem o mateřském školství, vojáci nám zaměstnávají místní obyvatele, živí obchody a tak dále," konstatuje Josef Hála.

Chátrá zámek i huť

Jinecké také trápí zanedbanost dvou památek, a to bývalého zámku a huti, kde se jako první ve střední Evropě tavilo železo dřevěným uhlím. „Obě stavby jsou v soukromých rukou, soukromníci je nechtějí prodat a tak nemáme možnost situaci řešit," dodává Hála.