V celé zemi v březnu nezaměstnanost klesla o 0,3 procentního bodu na 8,3 procenta. Podíl nezaměstnaných ve Středočeském kraji je v celostátním srovnání třetí nejnižší po Praze a Plzeňském kraji.

"Na současný stav počtu evidovaných uchazečů má největší vliv postupné obnovování sezonních prací v některých odvětvích, jako je stavebnictví, zemědělství, lesní závody, povrchové lomy a některé další práce závislé na klimatických podmínkách," komentoval situaci analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík. Poukázal na to, že letos se vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám obnovují některé sezonní práce v průměru o dva až tři týdny dříve než v minulém roce.

Celkový počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy, které jsou na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet nezaměstnaných, kteří jsou schopni ihned nastoupit do práce, je tak nižší. Konkrétně ve středních Čechách bylo na konci března 62.224 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let, kteří mohli bezprostředně nastoupit do nové práce.

V březnu se ve středních Čechách přišlo nově zaregistrovat 5597 nezaměstnaných, což bylo o 241 méně než v únoru. Vyřazeno z evidence bylo 7452 uchazečů, o 1740 více než v předchozím měsíci. Na konci března evidovaly středočeské úřady práce 5103 volných míst, o 640 více než v předchozím měsíci. Na jedno volné pracovní místo v kraji tak připadá více než 12 nezaměstnaných.

Nejvyšší nezaměstnanost v regionu byla koncem března na Příbramsku a Kolínsku, a to 9,6, respektive 9,5 procenta. Nejpříznivější situace byla tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde byly hodnoty nezaměstnanosti na úrovni 3,6, respektive 4,6 procenta.