„Je to jeden z Černých Petrů, které jsme obdrželi do našeho volebního období. Pokud se nám nepodaří sloučit pozemky a nabídnout je investorovi, s tímto problémem nebudeme umět hnout. Žádné zázračné řešení neexistuje," řekl Příbramskému deníku starosta města Příbram Jindřich Vařeka.

Pozemkový fond města
Do okresního města chce proto nalákat investory. Zájem by podle příbramského starosty Jindřicha Vařeky z jejich strany byl. Situaci ale neulehčuje pozemkový fond města. Pozemky, na kterých by se dalo podnikat, podle starosty 
v podstatě neexistují, předešlé vedení je rozprodalo.

Podle Vařeky se město proto snaží o spojování pozemků 
v oblasti Balonky. Jednání jsou ale zdlouhavá. Nyní také jedná se státním podnikem Diamo o další možné lokalitě 
v blízkosti Příbrami. „Zatím neřeknu, která to je, aby se nám nestalo, že nám záměr někdo vyfoukne," řekl Vařeka.

V květnu starosta uvedl, že například v průmyslové zóně Brod zbyly městu z původních 120 tisíc metrů pouze dva tisíce. „Na Zdaboři ze 130 tisíc zbylo tisíc metrů. Z Evropské – střed zůstalo ze 113 tisíc metrů jen 389 metrů. Z Evropské – západ dokonce z 15 tisíc metrů zbyla nula. Na Balonce z 250 tisíc pouze 42 tisíc metrů," vyjmenoval Vařeka.

Vykupování pozemků
Pozemky na Balonce jsou navíc uspořádány do tvaru hokejky, a to je pro investory omezující. „Pak je Evropská – východ, kde ze 115 tisíc zbylo zhruba 17 tisíc metrů. Ty jsou ale nešťastně umístěné přes pozemky, které byly prodány po 18 korunách za metr čtvereční," upřesnil starosta. Podivným prodejem pozemků se podle radních zabývala i policie.

Je ve více než třiceti tisícovém městě šance na změnu? Jak do města nalákat investory? Řešením je podle starosty 
i vykupování pozemků.


„V případě Evropské by to bylo za dvacetinásobek toho, co jsme dostali. Můžeme se pokoušet pozemky zcelovat, až by se nám někde podařilo dát dohromady pět hektarů, mohli bychom pozemek zasíťovat 
a pozvat investory. Oni by sem opravdu přišli, protože město se čtrnáctiprocentní nezaměstnaností je pro ně atraktivní," řekl už dříve Jindřich Vařeka.

Problematiku řeší radnice i se starosty okolních obcí.