Ve Středočeském kraji bylo krajskou pobočkou Úřadu práce v Příbrami k 31. lednu evidováno 33 368 uchazečů o zaměstnání, to je o 1 748 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl počet vyšší o 1 115 uchazečů.

Nejvyšší nezaměstnanost v kraji je na Příbramsku (4,8 procent), kde je v evidenci úřadu práce 3775 lidí. Volných pracovních míst pak 2772.

Nezaměstnanost leden v okresechNezaměstnanost leden v okresechZdroj: Úřad práce ČR

„Ve Středočeském kraji, tradičně jako každý rok v měsíci lednu došlo ke zvýšení registrované nezaměstnanosti a nárůstu absolutního počtu uchazečů o zaměstnání. Podíleli se na tom zejména uchazeči přicházející do evidence Krajské pobočky ÚP ČR v Příbrami vlivem důsledků vzniklých z omezení trhu práce (snižování počtu zaměstnanců, rušení pracovních míst, hromadné propouštění), ale rovněž i uchazeči, kteří přišli do evidence v souvislosti s ukončením sezónních prací (zejména v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, turistice a rekreaci, povrchovém těžebním průmyslu),“ shrnuje Martina Beránková, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Příbrami.

Zásah hasičů u úniku oxidu uhelnatého v Příbrami, 10. 2. 2024
Deset lidí z Příbrami skončilo v nemocnici. Otrávili se oxidem uhelnatým

Zároveň dodala, že vlivem pokračující zimy a zcela nevyhovujících povětrnostních podmínek se v lednu 2024 v evidenci ÚP ČR navýšil počet zaregistrovaných živnostníků, zejména pak OSVČ, které jsou závislí na povětrnostních podmínkách - tesaři, pokrývači, zedníci, lešenáři, pracovníci v lese a kamenolomech, zahradníci a pěstitelé apod.

Během měsíce ledna se přišlo nově evidovat 6 223 lidí, to je o 2 137 lidí více než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 4 475 uchazečů, což je o 1 682 více než v předchozím měsíci.

Podíl žen (18 328 uchazečů) na celkové nezaměstnanosti ve Středočeském kraji činil 54,9 %.

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Peníze z dotací na rozvoj malých obcí by měly doputovat také na Příbramsko

Počet absolventů škol a učilišť společně s mladistvými činil k 31.1. 2024 ve Středočeském kraji celkem 1 810 osob, tzn., že se počet absolventů škol a mladistvých oproti minulému měsíci snížil o 48 osob, v procentuálním vyjádření tato kategorie tvoří 5,4 % z celkového počtu evidovaných osob.

Občanů se zdravotním postižením bylo ve Středočeském kraji evidováno 3 663, jejich počet meziměsíčně vzrostl o 27 osob a v procentuálním vyjádření občané se ZP tak tvoří 11,0 % z celkového počtu evidovaných osob na ÚP ČR

Volná pracovní místa

Úřad práce evidoval ve Středočeském kraji k 31. lednu celkem 54 975 volných pracovních míst. Je to celkem o 826 volných pracovních míst méně než v předchozím měsíci a o 1 128 volných pracovních míst méně než v lednu 2023.

Na jedno volné pracovní místo ve Středočeském kraji v současné době připadá v průměru 0,6 uchazeče.

„Z vývoje volných pracovních míst je vidět, že krajská pobočka eviduje a nabízí dostatečné počty volných pracovních míst a širokou nabídku pracovních pozic zejména pro dělnické profese, kdy na některé z nich díky pracovníkům ÚP ČR okamžitě reagovali evidování uchazeči o zaměstnání a zapojili se zpět do pracovního procesu, kdy zaměstnavatelé jsou ve spolupráci s ÚP ČR na základě aktivní politiky zaměstnanosti a zejména v souladu s projekty ESF OPZplus podporováni,“ uzavírá ředitelka Martina Beránková.

Ilustrační foto.
Příbramsko: TOP 5 škol, kde žáci nejlépe zvládají přijímačky na střední školy

Podíl nezaměstnaných osob v okresech Středočeského kraje k 31. lednu 2024 (v procentech)

Praha–východ 1,5
Praha-západ 1,7
Benešov 2,1
Mladá Boleslav 2,7
Rakovník 3,5
Beroun 3,8
Kutná Hora 3,9
Kladno 4,4
Kolín 4,6
Nymburk 4,6
Mělník 4,7
Příbram 4,8
Středočeský kraj 3,4
Celkem ČR 4,0Zdroj: Úřad práce ČR

Mohlo by vás zajímat: Masky, vtipné scénky i hornické písničky. Ševčinský důl ožil masopustní veselicí

Zdroj: Deník/Josef Rod