Ve Středočeském kraji bylo krajskou pobočkou Úřadu práce v Příbrami k 31. lednu evidováno 33 368 uchazečů o zaměstnání, to je o 1 748 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl počet vyšší o 1 115 uchazečů.
Nejvyšší nezaměstnanost v kraji je na Příbramsku (4,8 procent), kde je v evidenci úřadu práce 3775 lidí. Volných pracovních míst pak 2772.
„Ve Středočeském kraji, tradičně jako každý rok v měsíci lednu došlo ke zvýšení registrované nezaměstnanosti a nárůstu absolutního počtu uchazečů o zaměstnání. Podíleli se na tom zejména uchazeči přicházející do evidence Krajské pobočky ÚP ČR v Příbrami vlivem důsledků vzniklých z omezení trhu práce (snižování počtu zaměstnanců, rušení pracovních míst, hromadné propouštění), ale rovněž i uchazeči, kteří přišli do evidence v souvislosti s ukončením sezónních prací (zejména v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, turistice a rekreaci, povrchovém těžebním průmyslu),“ shrnuje Martina Beránková, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Příbrami.
Zároveň dodala, že vlivem pokračující zimy a zcela nevyhovujících povětrnostních podmínek se v lednu 2024 v evidenci ÚP ČR navýšil počet zaregistrovaných živnostníků, zejména pak OSVČ, které jsou závislí na povětrnostních podmínkách - tesaři, pokrývači, zedníci, lešenáři, pracovníci v lese a kamenolomech, zahradníci a pěstitelé apod.
Během měsíce ledna se přišlo nově evidovat 6 223 lidí, to je o 2 137 lidí více než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 4 475 uchazečů, což je o 1 682 více než v předchozím měsíci.
Podíl žen (18 328 uchazečů) na celkové nezaměstnanosti ve Středočeském kraji činil 54,9 %.
Počet absolventů škol a učilišť společně s mladistvými činil k 31.1. 2024 ve Středočeském kraji celkem 1 810 osob, tzn., že se počet absolventů škol a mladistvých oproti minulému měsíci snížil o 48 osob, v procentuálním vyjádření tato kategorie tvoří 5,4 % z celkového počtu evidovaných osob.
Občanů se zdravotním postižením bylo ve Středočeském kraji evidováno 3 663, jejich počet meziměsíčně vzrostl o 27 osob a v procentuálním vyjádření občané se ZP tak tvoří 11,0 % z celkového počtu evidovaných osob na ÚP ČR
Volná pracovní místa
Úřad práce evidoval ve Středočeském kraji k 31. lednu celkem 54 975 volných pracovních míst. Je to celkem o 826 volných pracovních míst méně než v předchozím měsíci a o 1 128 volných pracovních míst méně než v lednu 2023.
Na jedno volné pracovní místo ve Středočeském kraji v současné době připadá v průměru 0,6 uchazeče.
„Z vývoje volných pracovních míst je vidět, že krajská pobočka eviduje a nabízí dostatečné počty volných pracovních míst a širokou nabídku pracovních pozic zejména pro dělnické profese, kdy na některé z nich díky pracovníkům ÚP ČR okamžitě reagovali evidování uchazeči o zaměstnání a zapojili se zpět do pracovního procesu, kdy zaměstnavatelé jsou ve spolupráci s ÚP ČR na základě aktivní politiky zaměstnanosti a zejména v souladu s projekty ESF OPZplus podporováni,“ uzavírá ředitelka Martina Beránková.
Podíl nezaměstnaných osob v okresech Středočeského kraje k 31. lednu 2024 (v procentech)
Praha–východ 1,5
Praha-západ 1,7
Benešov 2,1
Mladá Boleslav 2,7
Rakovník 3,5
Beroun 3,8
Kutná Hora 3,9
Kladno 4,4
Kolín 4,6
Nymburk 4,6
Mělník 4,7
Příbram 4,8
Středočeský kraj 3,4
Celkem ČR 4,0
Zdroj: Úřad práce ČR