Sehnat práci na Příbramsku není letos vůbec jednoduché, a to se týká i sezónních prací. Nezaměstnanost na Příbramsku za minulý měsíc opět narostla. Své o tom ví také dvaadvacetiletá Petra z Příbrami.

„Než jsem se odhlásila, tak jsem byla na pracovním úřadu déle než rok. Za celou tu dobu jsem tam nenarazila na jedinou zajímavou nabídku a žila jsem téměř ze dne na den. Teď si sice musím sama platit pojištění, ale vydělám si na něj. Tak trochu načerno pracuji u známých, jinak si ještě příležitostně přivydělávám jako externistka. Už delší dobu bych chtěla zkusit podnikat, ale pochybuji, že je na to teď ta nejlepší doba,“ popsala své zkušenosti Petra z Příbrami, která má vystudovanou střední školu s uměleckým zaměřením.

Podle slov Jaroslava Minaříka z příbramského úřadu práce se v červenci neudržel stabilizovaný stav nezaměstnanosti z jara tohoto roku, kdy rostoucí počet propouštěných lidí vyvažovala nabídka sezónních prací. Je to prý projevem pokračující hospodářské krize i ukončení řady pracovních poměrů na dobu určitou. Nezaměstnanost na Příbramsku činí v současnosti 8,2 procenta, přičemž v řadě obcí přesahuje desetiprocentní hranici. V průměru čeká na jedno volné pracovní místo téměř čtrnáct lidí. Oproti minulému roku je totiž o více než tisícovku nabídek zaměstnání méně.

„Ke konci července evidoval Úřad práce v Příbrami celkem 5067 uchazečů o zaměstnání, což je o 176 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 se počet uchazečů zvýšil o 1825 osob,“ uvedl tiskový mluvčí Jaroslav Minařík.

Obrovský počet nezaměstnaných oproti loňskému roku je částečně způsoben také menším množstvím příležitostí k brigádám a sezónním pracím. Jejich počet se podle personálních agentur razantně snížil až o polovinu. V řadě příbramských firem by zájemci nepochodili, protože není dostatek zakázek, a tudíž je méně práce pro brigádníky.