Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nic nevyhovuje, tvrdí další posudky na lanovou dráhu

Příbram - Bezpečnost lanové dráhy vedle Q-klubu v Příbrami vyvrací posudky odborníků
z ČVUT. Starosta města ji navrhuje zbourat, zhotovitel nechápe, proč s ním nikdo nejedná.

14.5.2016
SDÍLEJ:

V Příbrami vznikla lanová dráha, radní řeší bezpečnost.Foto: Deník/Kateřina Chourová

Lanová dráha v lanovém centru vedle Q-klubu v Příbrami je od loňského podzimu jen pokušením pro ty, kterým je určena. Vstup na atrakci je zakázaný.

Podle vedení města jakožto zřizovatele je nebezpečná. Opírá se o posudky, které si nechalo dodatečně vypracovat od odborníků z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze.

Posudky podle starosty Jindřicha Vařeky došly na radnici v pondělí, tudíž jsou k dalšímu jednání zastupitelů k dispozici všechny potřebné dokumenty. „Zprávy jsou v podstatě dvě, ale obě se shodují. Závěr posudku je takový, že lanová dráha podle norem nevyhovuje ani v otázce pro sport, ani v oblasti bezpečnosti," shrnul obsah zprávy starosta.

Nutno podotknout, že se nejedná o prvky na celé ploše hřiště, ale pouze o dosud uzavřenou lanovou dráhu.

Lanový park město oficiálně neotevřelo, právě kvůli bezpečnosti tohoto zařízení. Důvodem pochyb byly zřejmě obavy ze zodpovědnosti za případná zranění na zmíněné atrakci. Město by se jako zřizovatel neobešlo bez hlídací služby jako dozoru, která by vyšla ročně na milion korun.

Zhruba před dvěma týdny starosta Vařeka k lanové dráze s ohledem na posudky uvedl, že bude lepší ji zbourat a nahradit ji jinými prvky, což by se neobešlo bez navrácení dotačních peněz.

ZHOTOVITEL: VÍM O BOURÁNÍ JEN Z TISKU

„Je mi s podivem, že starosta mluví o zbourání, když s námi za celou dobu vůbec nikdo nejednal. O celé záležitosti vím jen z tisku, ani tedy nevím, na co bych měl reagovat," sdělil Příbramskému deníku ve čtvrtek jednatel příbramské firmy MTStav Martin Pečenka. Domnívá se, že za celým problémem stojí projekt, který byl od počátku paskvilem.

„V průběhu samotné realizace během loňského roku jsme několikrát jednali s městem o možné záměně prvků lanového centra z důvodu zvýšení bezpečnosti celého projektu, například snížení výšky jednotlivých atrakcí, výměnu lanovky za barmský most a další. Veškeré návrhy ale město odmítlo a trvalo na zhotovení dle projektové dokumentace," komentuje postupy města Pečenka. Připomíná, že při stavbě lanového centra byl postup prací a jejich kvalita průběžně kontrolována a odsouhlasována zástupci objednatele, technickým dozorem investora a zodpovědným projektantem, a to bez jakýchkoliv výhrad či námitek.

„Celou stavbu si objednavatel (město Příbram) převzal bez vad a nedodělků. Dílo bylo zkolaudováno a byl na něj vydán bezpečnostní certifikát od Strojírenského zkušebního ústavu, s.p.," poznamenal Pečenka.

V celé věci vzniká jakási přetahovaná a stojí v ní dvě kulatá razítka proti sobě. Podle nejnovějších posudků zhotovitel nepostupoval v souladu s projektovou dokumentací. Městu tak vznikla škoda 1,6 milionu korun včetně DPH, což je částka v plném rozsahu tohoto jednotlivého díla, tedy pouze nepřístupné lanové dráhy, a bude muset vrátit z částky 85 procent.

„Snad to poskytne odpovědi, zda naše konání bylo nebo nebylo správné. My nemáme žádnou jinou možnost, vzhledem k tomu, že hrozí zřícení celé té záležitosti, kterou nazýváme lezeckým parkem a že hrozí nebezpečí dětem. Nezbývá, než dráhu držet nadále zavřenou do té doby, než nám právní kancelář doporučí další postup. Nejjednodušší bude, aby ten, kdo stavbu zhotovil, si ji zase vzal a my tam za ty peníze postavíme něco jiného, bezpečného, v souladu s normami," uzavřel téma Vařeka.

Jednatel MTStavu Pečenka se podle informací vyčtených z tisku domnívá, že město se od samotného začátku snaží vyhnout se zodpovědnosti za lanový park a potažmo nemalé investici do zaměstnanců, kteří by hlídali provoz.

„Dva měsíce se marně snažím o sjednání schůzky na radnici. Podle mě to město vůbec nechce provozovat," míní Pečenka.

Problematikou se budou znovu zabývat radní.

Autor: Markéta Lišková

14.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení