Štáb režiséra Jána Sebechlebského natáčel záběry do slovenského televizního seriálu s pracovním názvem Niekde v Európe. Ten by se měl začít vysílat letos na podzim.

Jedná se o osmidílnou ságu z produkce Pražského kulturního a filmového institutu. Podle scénáře Scarlett Čanakyové mapuje osudy slovenské rodiny v průběhu let 1914–1951.

Konkrétně v Památníku Vojna se natáčely scény pro díl věnovaný období druhé světové války, upřesnila Deníku Stanislava Moravcová z příbramského muzea. „Konkrétně roku 1943 na Slovensku a problematice holokaustu,“ konstatovala.

V místě nynějšího Památníku Vojna byl původně zajatecký tábor, který po druhé světové válce vybudovali němečtí váleční zajatci. Název Vojna dostal podle nedalekého vrchu. Mezi roky 1949 a 1951 sloužilo zařízení jako tábor nucených prací, dodávající pracovní síly potřebné k důlní činnosti, a pak zde byli v režimu nápravně pracovního tábora do roku 1961 vězněni odpůrci komunistického režimu; objevovali se však zde i pachatelé kriminálních činů nebo takzvaní keťasové odsouzení za černý obchod.

Později areál bezmála po čtyři desetiletí využívala armáda.

Nyní je zde expozice připomínající perzekucí po únoru 1948, odpor proti režimu za vlády Komunistické strany Československa, ale také nechybí poučení o minulosti uranového hornictví na Příbramsku.

Od roku 2001 je areál kulturní památkou.

Na filmovém plátně nebo televizních obrazovkách se místo objevilo již několikrát, připomněla Moravcová. „Natáčelo se zde mimo jiné několik dílů populárního televizního seriálu Zdivočelá země nebo německý film Nahý mezi vlky, který získal prestižní cenu za nejlepší televizní film roku 2015 na festivalu v Berlíně,“ informovala.