Dobrodružnou exkurzi ve vodním díle Orlík mohou prožít návštěvníci noční prohlídky už příští pátek. Bude ve znamení „noci jako z románu Julese Verna". Prostředí druhé největší vodní elektrárny v České republice působí totiž masivním strojním dojmem a veřejnost může být u toho. Kaplanovy turbíny, které zhodnocují vodu Vltavy, za 50 let neztratily na kráse, a v nočním nasvícení působí právě jako mohutný stroj z verneovky. Navštívit elektrárnu je možné v časech 20:00; 21:30; 23:00 a 00:30 hodin.

Proč se exkurze zúčastnit, popisuje za průvodce Martin Slavík: „Naši předkové nám tu zanechali jedinečný technický unikát. Chceme poukázat na jeho funkčnost a stálou nezastupitelnost v naší energetické i vodní soustavě. Noční osvětlení dává vyniknout i detailům, které ve dne hůře popíšeme. Ve službě budou navíc všichni průvodci, takže bude možno využít technického, technicko-populárního a populárního výkladu, který se zaměří na historické perličky, jedinečnosti a také bludy s Orlíkem spojené."

Exkurzi si je nutné předem objednat na čísle 737506950 nebo e-mailem pisecko@email.cz, místa jsou omezena. Návštěvníky čeká i překvapení v podobě nasvícené hráze.