Turnaj se koná na památku šestnáctiletého Zdeňka Vanžury, který podlehl po pěti letech boje leukémii. Proto se parta místních dobrovolných hasičů v čele s jeho bratrem Tomášem rozhodla uspořádat charitativní nohejbalový turnaj, jelikož v okolí je tento sport značně populární. Podařilo se tak spojit sport, zábavu a dobrou věc.

„Proto jsme se rozhodli pomáhat právě onkologicky nemocným dětem, protože si myslíme, že stále nemají odpovídající pomoc a je pro ně dobrá každá koruna,“ říká pořadatel turnaje Tomáš Vanžura.

Letos se účastnilo turnaje dvanáct týmů a hrálo se na dvou hřištích. Ta hasiči namalovali přímo na návsi a zahrát si či fandit přišla téměř celá vesnice. Podle pořadatelů prý hraní uprostřed obce nikomu nevadí, spíš naopak si lidé rádi přijdou zahrát nebo povzbudit své favority. Výtěžek složený ze vstupného, dobrovolných příspěvků i prodeje občerstvení jde celý onkologicky nemocným dětem.

Letos memoriál podpořil svou účastí i herec Martin Kraus, který pochází z nedalekého Milešova. „Já se znám s pořadatelem turnaje Tomášem Vanžurou a líbí se mi, že se podařilo spojit sport a charitu a má to smysl. Tak jsme s kamarády založili tým Milešáci a přijeli jsme si zahrát,“ řekl po jednom z vítězných zápasů Martin Kraus.

Rok co rok se vybraná částka zvyšuje. Při prvním ročníku se podařilo vybrat 38 tisíc korun a letos už to byla částka 72 340 korun. Její součástí byla i částka 2 800 korun z dražby rychlořezby řezbáře Jiřího Nekoly, která se dražila jako součást desátého Petrovického řezbování v sousedních Petrovicích.