VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE, VIDEO: Na Brdy padaly i laserem řízené pumy

Brdy - Nekonečný hukot bitevních letounů a střelby ve Vojenském újezdu Brdy v rámci mezinárodního cvičení Flying Rhino 2009 (Létající nosorožec) končí. Obyvatelé Příbramska si oddechnou od nekončícího hluku prolétávajících letadel a explozí. Sedmé společné cvičení se letos poprvé konalo v Brdech. Začalo 27. dubna a končí tento pátek.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Flying Rhino 2009 v Brdech.Foto: Karel Hutr

„Jeho smyslem byla koordinace vedení ostrých střeleb dělostřelectva a letectva za přítomnosti prvků protivzdušné obrany,“ řekla Deníku nadporučice Martina Dienová.

Na sklonku cvičení navštívil jednotky v Brdech náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Armádní vrtulník s generálem Pickem přistál na heliportu v Jincích. Odsud se pak kolona vojenských vozidel, v níž byli jednotliví velitelé cvičících útvarů, rozjela do prostoru.

„Témata cvičení se každým rokem rozšiřují. Nyní jsme viděli ukázku předsunutých leteckých návodčích, kteří naváděli letadlo L-159 s pumou řízenou laserem na jednotlivé cíle,“ řekl generál Picek na pozorovatelně Hřebeny. Puma spadla na plochu Jordán. Předtím dopadaly na cílovou plochu Brda střely z britských houfnic a také z minometů.

Z pozorovatelny sledoval generál Picek práci leteckých návodčích a s uznáním ocenil přesné zásahy cílů těžkými houfnicemi. Mezinárodní cvičení ohodnotil jako ukázku dobré spolupráce a pochválil perfektní přípravu českých vojáků.

K pozorování palby jsou určena družstva dělostřeleckého průzkumu (FST) z obrněných transportérů WARRIOR nebo z připravených pozorovacích stanovišť, jako jsou ta na Hřebenech.

„V prostoru působíme jako protivzdušná obrana britských dělostřeleckých jednotek a v rámci toho testujeme systém velení a řízení, který bude použit v červnu při ostrých střelbách na území Polska v rámci cvičení BALT 2009,“ vysvětlil přítomnost protivzdušné obrany velitel 3. palebné baterie 251. protiletadlového raketového oddílu Pavel Samek. Protivzdušná obrana zastoupená raketovou brigádou ze Strakonic přivezla do Brd samohybný protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB s podporou techniky 53. brigády pasivních systému a elektronického boje a 26. brigády velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav.

Britové při návštěvě Vlastimila Picka stříleli z palebného postavení Sýkorky, kde je také vojáci s novináři navštívili a všichni si mohli prohlédnout samohybné houfnice 155 mm AS90 zblízka a také při střelbách.

Do ostrých střeleb byly také nasazeny britské letouny E3 Awacs, Tornádo GR4, Hawk a vrtulníky Lynx. Čeští piloti křižovali oblohu nad Brdy a také nad hlavami obyvatel Příbramska v letounech L-159, L-39, L-410 a s vrtulníky Mi-24. L-39 měli i Litevci.

Do tři týdny trvajícího cvičení se zapojilo 2000 zahraničních vojáků a 1500 příslušníků z leteckých základen Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou, Čáslav, Kbely, 7. mechanizované brigády, 25. protiletadlové brigády a dalších útvarů. Po celou dobu se pohybovaly v prostoru stovky vojáků z Velké Británie, Slovenska, Litvy, Nizozemí, Kanady, Dánska a z Čech.

„Převážnou část cvičících v Brdech tvoří příslušníci 3. pluku královského dělostřelectva Ozbrojených sil Velké Británie, dále pak letečtí návodčí z 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou, příslušníci 25. protiletadlové raketové brigády Strakonice, 26. brigády radiolokačního průzkumu a řízení Stará Boleslav a 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje. Veškerou činnost v místě působení koordinují příslušníci Velitelství společných sil,“ vyjmenovala mluvčí cvičení Martina Dienová.

Cvičení Flying Rhino – Létající nosorožec získalo svůj název podle nosorožce, kterého má ve znaku 1. britská obrněná divize a symbolicky vyjadřuje spojení mezi pozemními a vzdušnými silami.

Autor: Karel Hutr

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení