To se pochopitelně nejen obyvatelů dotčených lokality nelíbí a sdružení obcí Čechy nad zlato společně s dalšími odpůrci těžby jako je občanské sdružení Vacíkov nad zlato, zorganizovaly na uplynulou sobotu protestní akci.

Sraz účastníků byl na návsi ve Vacíkově, které se v sobotu ráno proměnilo v lidské mraveniště. Podpořit boj proti těžbě zlata přijeli starostové z okolních obcí včetně příbramského Pavla Pikrta nebo Jiřího Šťástky z Chotilska, kde se o skryté zásoby žlutého kovu podobně jako u Vacíkova, zajímají prospektorské firmy během necelých dvaceti let už podruhé.

Do Vacíkova dorazil i středočeský hejtman Josef Řihák, nechyběl ani bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart, jenž při prvním pokusu prospektorů před 18 roky zákaz těžby prosadil.

Po pár slovech na přistaveném pódiu vyrazily davy lidí včetně zástupců samospráv na pochod k Petráčkově hoře, jehož součástí bylo otevření nové naučné stezky. Na trase čekal na účastníky výklad lesníka, ale i povídání se zoologem Davidem Fischerem o zdejší přírodě.

Organizátoři protestní akce mohou být spokojeni. Na to, jaké bylo počasí, byla účast dost velká. „Ve Vacíkově parkovalo 168 aut, tři autobusy a na pochod se vydalo přes osm stovek lidí," konstatovala po náročném dni na přípravy starostka Hvožďan Markéta Balková, která neskrývala na rozdíl od počátku akce, kdy pršelo, radost z tak velké účasti.

V Petráčkově hoře je stará průzkumná štola, před níž starostové spolu s hejtmanem symbolicky zasadili národní strom lípu.