„Naprostá většina kamer ve městě bude nahrazena novými zařízeními, jejichž rozlišovací schopnosti a schopnosti snímání obrazu za špatných světelných podmínek jsou na té nejvyšší profesionální úrovni,“ uvedl příbramský starosta Jindřich Vařeka s tím, že celý tento systém bude v konečné fázi napojen přes dohledové centrum se stálou službou a rovněž k dispečinku státní policie.

Záznamy pořízené touto nejmodernější technikou budou sloužit městské i státní policii jak při rychlých zásazích, tak při důkazním řízení. Nezřídka totiž ve městě dochází k vandalství většího rozsahu, jako například v červenci, kdy bezdomovec zapálil deset kontejnerů na různých místech. „Žhář začal svou „spanilou jízdu“ v Jinecké ulici, následovala ulice Na Příkopech, Na Vyhlídce, Komenského, Na Rynečku, Hradební ulici a zakončil ji opět v Jinecké ulici.

Způsobená škoda byla stanovena na 52 tisíc korun,“ informovala policejní mluvčí Monika Schindlová.


„K vandalským činům, jaký se stal právě v červenci, docházelo i v minulosti a nelze vyloučit, že k takovým případům nebude docházet i dál. Nicméně je ale dobré vědět, že orgány určené k potírání takového chování skutečně fungují. A že to není zdaleka první, ani poslední případ, kdy složky státní policie zafungovaly tak, jak mají,“ uznává starosta. Celková reorganizace a modernizace městského dohledového systému by měla skončit v příštím měsíci. 


Příbram by ještě letos měl snímat chytřejší kamerový systém v hodnotě pěti milionů korun z kasy města. Starý analogový systém ustoupí mikrovlnnému.
„Díky tomu bude přenos nezávislý na internetových sítích, zcela ve správě města a provozně nenáročný. Zvolili jsme variantu, která je nejbezpečnější a je finančně nejméně náročná,“ uvedl dříve starosta Příbrami Jindřich Vařeka k vybavení určenému pro městskou policii, která spolupracuje se státní policií a ta má také možnost náhledu do záznamů.


Devatenáct nových kamer nahradí dosavadních osmnáct bodů. Jedna kamera zřejmě bude dohlížet na lokalitu u skateparku a úpravě se nevyhnula také kamera, která dohlíží na nízkoprahové centrum na Rynečku. 


K základní sestavě bude podle starosty Vařeky možné přidávat nové body nebo je podle potřeby přesouvat.


„Některé kamery jsou staré 15 až 20 let. Při přiblížení se těžko identifikuje obličej. Přesto byl v minulosti systém velmi úspěšný, díky kamerám se například podařilo dopadnout ohlašovatele bomby,“ připomněl starosta.


Jedním z nejrizikovějších míst v Příbram je Ryneček, kde se obyvatelé bránili zmíněnému nízkoprahovému centru pro bezdomovce peticí. Obávali se ztráty klidu. Příbramská Městská policie proto nechala rozšířit kamerový bod tak, aby zabíral celou oblast. „Aby bylo bezpečno, musely by být kamery všude,“ neslo se před prázdninami sociálními sítěmi. Ryneček lidé považovali dříve za jednu z nejnebezpečnějších lokalit ve městě, ale Jarmila Krůtová si myslí, že jsou daleko horší místa. „Na Rynečku se i večer cítím úplně v pohodě. To Zdaboř je méně osídlená, ale poflakují se tam partičky, ze kterých mám husí kůži,“ srovnává Příbramačka.


Zda kamera na Rynečku pomůže k většímu pocitu bezpečí, ukáže podle místních čas. Kamerový systém pomáhá i v jiných městech na Příbramsku.
Dobříšská městská policie takto sleduje zakladatele černých skládek a narušitele pořádku.


Sedlčanští strážníci sledují prostřednictvím kamer hlavní tahy, kamery jim pomohly zdokumentovat mnoho dopravních nehod.