Práce, které trvaly rok, byly rozděleny do několika etap a rekonstrukce se ujala firma Metrostav. Z náměstí byly nejdříve odstraněny stromy a další zeleň, následně zmizela dlažba, asfalt či obruby. Zbourán byl také nevzhledný mobiliář a staré veřejné osvětlení.

Nový stacionář Kratochvíle v Dobříši je v provozu.
V Dobříši otevřeli denní stacionář. Takové zařízení ve městě chybělo

Rekonstrukce se neobešla bez komplikací. „Stavbaři museli jít během prací hluboko pod povrch a doslova obnažit všechny inženýrské sítě. Nalezen byl tak například velký betonový kolektor, který bylo nutné z velké části odstranit, protože by překážel dalším pracím,“ upřesnil místostarosta Tomáš Vokurka.

Z plochy náměstí, kde bylo dříve parkoviště, je nyní nová klidová oblast města. Denně tudy projde přes tisíc školáků a další stovky obyvatel a návštěvníků města. Během oprav se myslelo i na nové osvětlení a rozvody pro pohodlné připojení na elektriku, jenž bude sloužit hlavně při pořádání regionálních trhů, koncertů, kulturních akcí a dalších veřejných setkání. Součástí oprav byla také instalace nových laviček. Náměstí nově dominuje přesunutý pomník obětem padlých v 1. světové válce.

Trenér Velvar Zdeněk Hašek
Stávka v Příbrami! Hráči kvůli penězům odmítli nastoupit k přáteláku s Velvary

Výsledný vzhled dokresluje nová zeleň. „V prostoru bylo vysazeno dvouřadé stromořadí s kvetoucí třešní ptačí. Jako samotná dominanta před poštou je nově lípa stříbrná. Klidové zákoutí s lavičkami doplní koruny břestovce západního s podsadbou rostlin v rabátkách. Podél prodejny Coop je vysazena jednořadá alej jasanu úzkolistého. Před vstupem do nákupního centra byly pak doplněny stávající javory polní – babyky,“ upřesnil Martin Švarc, vedoucí odboru místního rozvoje dobříšského úřadu.

Radnice nyní na novém náměstí plánuje pořádání nejrůznějších společenských akcí. „Věřím, že právě tady se budou setkávat všechny generace ať už na místních trzích, koncertech či výstavách pod širým nebem,“ řekl starosta města Dobříše Pavel Svoboda.

Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 37,9 milionu korun.