Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Brdech byly objeveny vzácné druhy plavuní

Příbram /FOTOGALERIE/ - Do seznamu rostlin, které se vyskytují v lesním komplexu Brd, přibyly dva další druhy. V létě se Rudolf Hlaváček, botanik příbramského muzea, vypravil do jižní části brdského pohoří, aby zdokumentoval nález jednoho z několika mála druhů plavuní.

16.9.2009
SDÍLEJ:

Botanik Rudolf Hlaváček při dokumentaci nově objeveného druhu plavuníku v Brdech.Foto: Karel Hutr

Po důkladném zmapování lokality a určení druhu několika botaniky, specializujícími se na tyto druhy rostlin, se potvrdilo, že se jedná o plavuník cypřišovitý, nově trojklasý.

„S největší pravděpodobností se skutečně jedná o první nález tohoto ohroženého druhu plavuně v Brdech. Alespoň v regionální literatuře o tomto druhu není žádná zmínka. Rostlina není z Brd zmíněna ani ve velice podrobné Květeně České republiky, která postupně vychází již od roku 1988 a v jejímž prvém díle byly zpracovány právě plavuně a další příbuzné rody,“ řekl botanik Hlaváček.

Jiný druh plavuně byl nalezen v loňském roce poblíž Třemšína. V tomto případě se jednalo o ohrožený plavuník zploštělý. Plavuníky se podle botaniků chovají zcela nevyzpytatelně, protože se v příhodnou dobu někde objeví, ale pak můžou zase zmizet, když jim přestanou vyhovovat podmínky nutné k přežití.

Plavuně známe už ze základních škol, kde jsme se o nich učili, že v dávné minulosti dosahovaly spolu s přesličkami vzrůstu mohutných stromů a dnes díky nim máme zásoby uhlí. Ty dnešní plavuně i přesličky jsou však daleko menší. Zvláště plavuně rostoucí v našich zeměpisných šířkách jsou někdy velice malými a snadno přehlédnutelnými rostlinami.

Zaregistrovat může laik druhy, které tvoří větší porosty. Až několikametrové plazivé oddenky má nejběžnější druh - plavuň vidlačka. Nezřídka vytvoří porosty i na několika desítkách metrech metrů čtverečních. Je to u nás nejenom nejběžnější, ale i nejznámější druh. Porosty také tvoří plavuň pučivá, kterou známe především z vyšších poloh ve smrkových lesích, ale i z jedlobučin. V Brdech je známo několik lokalit, kde dosud roste. Ještě vzácnější je vranec jedlový, který je také horským druhem a v Brdech stále na některých místech, i když vzácně, roste.

Plavuník zploštělý je ohrožený druh. Plavuník cypřišovitý je řazen mezi kriticky ohrožené druhy a je nyní veden pod českým jménem plavuník trojklasý. Vranec jedlový je v červeném seznamu zařazen do kategorie C3, tedy také jako ohrožený druh. Plavuň pučivá patří rovněž mezi ohrožené druhy.

Autor: Karel Hutr

16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení