Takovým problémům je možné předejít elektronickým čipováním psů. Proto už víc než týden platí v Dobříši nová vyhláška, která podporuje čipování psů snížením poplatků, v některých případech i úplným osvobozením od nich.

V západních zemích je čipování psů dáno ze zákona, což je podle starosty Dobříše Stanislava Vacka osvědčená praxe. „Zaběhnutí psi jsou u nás častý problém, několikrát se proto na radnici obrátili chovatelé psů z Pesoklubu a kynologického klubu a toto řešení navrhli," sdělil Příbramskému deníku starosta Vacek.

Finanční úleva pro majitele čipovaných psů v Dobříši je oproti rokům minulým nezanedbatelná. Majitel psa, který pobírá invalidní, starobní, vdovský, vdovecký a sirotčí důchod, nezaplatí za očipovaného psa (psy) ani korunu (dříve 200 korun ročně). Stejně tak i chovatel žijící v rodinném domku (dříve 500 korun). Majitel, který chová psa s čipem v domě s více než čtyřmi byty, zaplatí podle nové vyhlášky 500 korun a ne dřívějších 1000 korun.

Ve zvláštních případech zastupitelé poskytnou držitelům psa dar ve výši prokazatelně doloženého nákladu na označení psa elektronickým čipem, maximálně však do výše 400 korun na jednoho elektronicky označeného psa.