Žáci ze všech základních, středních, základních uměleckých školách a konzervatoří se ale už nyní mohou těšit na čtvrtek 28. ledna 2016, kdy jim skončí první pololetí. Období školního vyučování ve druhém pololetí dětem pak skončí ve čtvrtek 30. června 2016. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy naplánovalo už také podzimní prázdniny. Na ně školáci vyrazí na čtvrtek 29. října a pátek 30. října. Vánoce si děti užijí od středy 23. prosince do neděle 3. ledna 2016. Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 29. ledna 2016.

Do prvních tříd příbramských základních škol má podle předběžných údajů městského odboru školství usednout 437 dětí, což je oproti loňsku o čtyři školáčky méně.

„Přesná čísla nahlásí ředitelé škol až ke konci září," připomíná obvyklou praxi vedoucí odboru školství v Příbrami Věra Holá. Přestože je počet nejmenších školáků téměř shodný s rokem předchozím, liší se v některých případech zájem o některé základní školy. V Jiráskových sadech začne základní školní docházku 55 dětí, v ulici 28. října ve čtyřech prvních třídách v následujícím školním roce podle předběžných údajů ubude osm dětí.

Oproti tomu většímu zájmu se těší základní škola na Březových Horách, kde do stávajících dvou prvních tříd přibude 16 školáků. Základní škola v ulici Bratří Čapků si ve srovnání s minulým školním rokem přízeň rodičů zachovává, letos přijme 54 prvňáčků jako loni. Nebudou rozděleni do tří, ale do dvou tříd. Jednu totiž obsadí dvanáct dětí, které čeká příprava na první třídu.

Přípravná třída je přednostně určená pro děti s odkladem. Poslední prázdninový den, alespoň jak se v pondělí dalo pozorovat v centru Příbrami, patřil procházkám po obchodech a dokupování posledních věcí do školní výbavy.

V papírnictví jsme zastihli Bětušku (na snímku s maminkou Danielou a sourozenci Barunkou a Matýskem z Rosovic) při dokupování drobností. S jakými pocity dnes Bětuška půjde do školy? „Hodně se těším, paní učitelku už znám," svěřila se dívka. Prožila prý moc pěkné prázdniny a penál jí ušila šikovná maminka.