Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový systém dopravy šetří peníze, ale čas ne

Příbramsko  /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Cestovat po celém regionu na jednu jízdenku, a to bez ohledu na počet přestupů, zvolený dopravní prostředek a dopravce. To je základní myšlenkou zavádění Pražské integrované dopravy (dále PID) na Příbramsku.  

17.7.2017
SDÍLEJ:

V Sedlčanech zahájen systém integrované dopravy.Foto: Marie Břeňová

 Tři a půl měsíce uplynuly od doby, kdy k rozšíření systému integrované dopravy došlo také na trase Sedlčany Praha v podobě zřízení nové linky číslo 360. Současně byly rozšířeny původní autobusové spoje D91 a D92.

Starosta Sedlčan Jiří Burian zvláště kvituje, že na nové lince byly posíleny spoje na Prahu z původních jedenácti na devatenáct. Znamená to, že cestující mohou odjet prvním ranním autobusem ze Sedlčan do Prahy již o půl páté a poslední autobus odjíždí z hlavního města pětadvacet minut před půlnocí. Starosta upozornil, že úpravu si pochvalují lidé, kteří jezdí do Prahy do zaměstnání. Daleko lepší spojení je také od dubna letošního roku o víkendech.

„Za pozitivní lze označit i částečné snížení ceny jízdenky, protože část trasy na hranice hlavního města hradí pražský magistrát,“ podotkl starosta.

Nový systém ale přináší i problémy. Jiří Burian konkrétně zmínil, že autobusy přijíždějí a odjíždějí ze Smíchovského nádraží, protože prostor Na Knížecí je určen k zástavbě.

„V některých případech je špatná návaznost ostatních regionálních linek na pražskou linku 360,“ uvedl.

Připomněl, že v příštím roce by se měl systém rozšířit o vlakové spoje, což by mohlo vyvolat v počátcích řadu dalších problémů. Vyzval proto starosty ze Sedlčanska k předání připomínek obyvatel obcí, aby je mohl před tvorbou nových jízdních řádů s dopravci projednat.

Oslovili jsme několik z nich a zjišťovali, co cestujícím vadí a co naopak chválí. „Názory na PID Praha Sedlčany a zpět jsou opravdu různorodé. Senioři nad 70 let si velmi chválí cestování do Prahy a zpět a jízdy po Praze zdarma. Občané od 65 let vědí, že si mohou pořídit průkazku na padesátiprocentní slevu. Zajímavá je linka s odjezdem ve 23.35 hodin, což jim umožňuje navštívit v Praze kulturní a společenské akce,“ hodnotí Vlasta Roubíková, místostarostka Petrovic. Naopak Petrovičtí kritizují nevábné prostředí na Smíchově, nebo že se doba dojezdu oproti dřívějšku prodloužila přibližně o čtvrt hodiny.

Martin Krameš, starosta Kosovy Hory, má zatím na PID velice pozitivní ohlasy.

„Lidé zejména kvitují četnost spojů, cenu a možnost zakoupení lístku na městskou hromadnou dopravu,“ sdělil s tím, že jediný negativní ohlas zaznamenal na delší dobu cestování.

„Našim občanům pouze vadí, že v Sedlčanech musí z autobusu vystoupit a znova do toho samého nastoupit, protože spoj ze Sedlce není v integrované dopravě zahrnut,“ upozornil na poněkud kuriózní situaci Miloslav Hrazánek, starosta Jesenice.

Dublovický starosta Otakar Jeřicha uvedl, že vyzval obyvatele prostřednictvím webu o jejich názory na PID. „Žádné reakce zatím nemám k dispozici, kromě jediné, že autobusy všude zajíždějí, zastavují, a tak je cesta ze Sedlčan do Prahy časově náročnější,“ prohlásil starosta Dublovic.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

Jste s Pražskou integrovanou dopravou na Sedlčansku spokojeni?

Ano

69 %

Ne

31 %

Hlasovalo: 13

Anketa byla ukončena

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení