Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přednosta újezdu Emil Rybárik považuje vyhlášení chráněné oblasti v Brdech za zbytečné

Brdy - Armáda připravuje záchranu historického skvostu uprostřed Brd, kterou je hrad Valdek.

22.2.2009
SDÍLEJ:

Přednosta újezdního úřadu podplukovník Emil Rybárik. Foto: Michal Abrhám

Nový přednosta vojenského újezdního úřadu podplukovník Emil Rybárik vydal ve své funkci první výnos. Týká se informací o veřejnosti zpřístupněných místech o víkendech a státních svátcích.
„Novým výnosem se nic nezměnilo. Hlavním důvodem bylo sloučit všechny dostupné informace týkající se zpřístupnění okrajových částí vojenského újezdu,“ řekl Deníku přednosta. „Co se týče ve výnosu zmíněných parkovišť, nejsou nově zřízená, pouze byla zanesena do přehledné mapky kvůli lepší orientaci,“ upřesnil Rybárik. Ta budou přístupná lidem na základě povolení k vjezdu a vstupu s konkrétním vyznačeným parkovištěm. Snahou prý bude zabránit nekontrolovatelnému parkování vozidel v lese, u vodních nádrží a jinde v újezdu.
Přednosta Emil Rybárik je ve funkci od ledna letošního roku, kdy vystřídal Martina Březovského, jenž šéfoval újezdu dvanáct let. Emilu Rybárikovi jsme položili několik otázek.

S jakou vizí jste šel do této funkce? Přece jenom je poněkud odlišná od toho, co jste doposud dělal.
Je pravda, že jsem po dobu své vojenské kariéry vykonával pouze velitelské funkce na různých stupních - od velitele družstva až po velitele útvaru. Posledních pět let jsem zastával funkci náčelníka Střediska obsluhy výcvikového zařízení Brdy a to byla také jedna z rozhodujících věcí, že jsem se ucházel o místo přednosty újezdního úřadu. Seznámil jsem se s problematikou plánování výcviku a vojenského využití vojenského újezdu a taky jsem se podílel na koordinaci výcviku a hospodářské činnosti Vojenských lesů a statků ČR. Ve své nové funkci se chci zaměřit na řešení potřeb a požadavků občanů trvale žijících na území vojenského újezdu, pokračovat ve spolupráci s vojenskými útvary a zařízeními posádky Jince, obcemi a orgány státní správy a samosprávy.

Co si myslíte o snahách vyhlásit Brdy jako Národní park nebo Chráněnou krajinnou oblast?
Vzhledem k tomu, že vojenský újezd je vymezená část území státu, určená k zajišťování obrany státu a výcviku ozbrojených sil, a újezdní úřad zajišťuje jako orgán ochrany přírody a krajiny dozor, aby nedocházelo k nadbytečnému poškozovaní krajiny, vyhlášení CHKO nebo Národního parku považuji za nadbytečné. V oblasti ochrany přírody újezdní úřad aktivně spolupracuje s Agenturou ochrany přírody Praha a dalšími odborníky, například s pracovníky příbramského muzea. V letošním roce kromě jiného zahájíme cílený odchyt norka amerického za účelem snížení jeho populace. (Pozn. red: norek americký není původním druhem naší fauny a decimuje populace raků).

Kolik je v současné době vydaných povolení pro vstup, případně vjezd do újezdu?
V současné době je vydáno asi 4300 povolení ke vstupu a vjezdu. Z toho přibližně 50 procent povolení nebylo dodnes prodlouženo. Počet vydaných povolení nepodléhá žádným kriteriím, řídí se interním předpisem pro povolování vstupu a vjezdu na území vojenského újezdu. Povolení se vydávají tak, aby v co nejmenší míře omezovala obyvatele obcí, žijící na hranici s vojenským újezdem. Na vydání povolení není právní nárok a o jeho vydání nebo nevydání rozhoduje přednosta újezdního úřadu na základě podané žádosti.

Jaké jsou sankce za porušení zákazu vjezdu a vstupu?
Sankce za porušení zákazu vjezdu jsou řešeny na místě Policii ČR, a to pokutou do výše 1000 korun. Přestupky na úseku obrany ČR jsou postupovány k řešení Městskému úřadu Příbram se sankcí až do 3000 korun podle zákona o přestupcích č. 200/1990 Sb. Orgány Policie ČR, vojenské policie a osoby pověřené přednostou k provádění kontrol na území vojenského újezdu jsou oprávněny povolení ke vstupu a vjezdu odebrat. Na odebrání povolení se nevztahuje správní řád.

Jak byste zhodnotil situaci ohledně zpřístupnění, třeba co se týče nepořádku po návštěvnících či nedodržování režimu?
Další zpřístupnění části vojenského újezdu není v současnosti plánováno. Ve zpřístupněných zónách je po návštěvnících nárůst nepořádku. S jeho odstraňováním přibyla zaměstnancům Vojenských lesů a statků ČR a Armádě ČR práce. Návštěvníci v mnoha případech nerespektují pokyny ve zpřístupněných částech, pohybují se mimo trasy a zpřístupněné zóny. V nezpřístupněných částech se můžou nacházet nevybuchlé muniční elementy, čímž se turisté můžou vystavit reálnému nebezpečí poškození zdraví.

Myslíte si, že je ochrana přírody v Brdech dostatečná v souvislosti s částečným zpřístupněním?
Ochrana přírody v Brdech v částečně zpřístupněných oblastech je dostatečná. V letošním roce dojde na území vojenského újezdu k vyhlášení šesti evropsky významných lokalit, například za účelem ochrany raka kamenáče nebo kuňky žlutobřiché. Cílem vyhlášení těchto lokalit je právě ochrana fauny a flóry na území újezdu.

Jak vypadá situace kolem zříceniny Valdek? Chystá se někdy rekonstrukce a zakonzervování této památky?
V roce 2008 byla zpracovaná projektová dokumentace na opravu hradu Valdek, která byla odsouhlasená Národním památkovým ústavem. V tomto roce se uvažuje provést nezbytné opravy podle zpracované projektové dokumentace v rozsahu: konzervace konstrukcí podél přístupové cesty hlavní brány na nádvoří a zabezpečení hradních konstrukcí, a to především z hlediska zajištění proti nenávratné devastaci vnějšími vlivy a současně i z hlediska zajištění bezpečnosti v objektu hradu.

Kolik munice se v prostoru ročně najde a zlikviduje?
V roce 2008 bylo ve vojenském újezdu na základě nahlášení občanů, nebo cvičících vojsk zajištěno a zlikvidováno 128 kusů munice různé ráže. Mimo munici nalezenou ve vojenském újezdu se zde likviduje i munice, a to převážně z období II. světové války nalezená v rámci Středočeského a Plzeňského kraje.

Co říkáte řádění čtyřkolkářů v Brdech a jim podobných? Množí se stížnosti na jejich bezohlednou jízdu a podle očitých svědků jsou nejenom drzí, ale i nebezpeční.

Řádění a bezohlednost řidičů čtyřkolek a jim podobných je celospolečenský problém, který se nevyhnul ani Vojenskému újezdu Brdy. Ne však všichni řidiči čtyřkolek jsou drzí a neukáznění, jedná se pouze o malé procento řidičů – majitelů čtyřkolek.

Někde na internetu byla zmínka, že je možné pronajmout si od armády cvičiště Bahna na jízdu třeba offroadem nebo na čtyřkolkách. Je to pravda?
Jednotlivá cvičiště slouží pouze za účelem výcviku příslušníků Armády ČR, Policie ČR, Hradní stráže a aktivních dobrovolných záloh a také k propagaci armády, jako je například akce na Bahnech. Cvičiště Bahna, ani žádné jiné cvičiště na území vojenského újezdu na jakékoliv ježdění čtyřkolek, offroadů nebo jiné techniky, není újezdní úřad oprávněn pronajmout a újezdní úřad žádné akce tohoto druhu nepovoluje.

Je možné získat jednorázové povolení na skupinovou akci?
Jednorázové povolení na skupinovou akci je možné získat na základě podané písemné žádosti. Zpravidla se jedná o akce zastřešované armádou nebo státním podnikem Vojenské lesy a statky. Vstup se nepovoluje na výcviková zařízení nebo dopadové plochy.

Autor: Karel Hutr

22.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Za svou celoživotní práci pro skauting získal Merkur v roce 2003 skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka a v letošním roce dokonce Řád sv. Řehoře Velikého, který mu udělil papež František.
4

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek. A podle informací Deníku byla řeč i o tom, že si své postoje nebudou vzkazovat přes média.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Volby na Příbramsku: volit jde i při závodu

Příbvramsko /INFOGRAFIKA/ - Desetitisíce voličů během několika hodin zamíří do volebních místností. Volby odstartují ve 14 hodin ve 228 volebních okr-scích v celém příbramském okrese a své kandidáty do Parlamentu ČR v nich bude volit přes 90 000 voličů.

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

Poreč – V neděli absolvoval handicapovaný sportovec Jan Tománek poslední plánovaný závod své letošní, veleúspěšné sportovní sezony, během které se stal mistrem světa v 70.3 Ironmanu nebo dokončil legendární Vasaloppet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení