Byla vypracována ve třech variantách. „Všechny počítají s tím, že budova přední polikliniky, kde v současné době má ordinaci pouze dětský lékař, by přišla k demolici. Výškově je ´rozhozená´ oproti budově nemocnice o půl poschodí, tak v tom viděli nesmírné provozní problémy. Navrhují, aby se budova postavila na základech té stávající polikliniky. Další varianta počítá se zastavěním ještě do dvora, kudy se prochází k zubním oddělení. Nejnáročnější z návrhů předpokládá i výstavbu místo zadní polikliniky," informoval na tiskové besedě místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel.

Podle úsudku místostarosty však jde ve všech případech spíš o zbožná přání než realitu, protože náklady se ve všech návrzích pohybují pod hranicí nebo dokonce nad hranicí 200 milionů korun. „Takový stavební záměr není reálný pro Mediterru ani pro město," dodal.

Řekl, že v létě další rozvoj nemocnice projednávají dále jednatelé společnosti Vamed, pod kterou Mediterra patří. Závěry zatím město nemá. Ale již základní materiál, do kterého mohlo město nahlédnout, ukazuje, že tudy cesta nepovede. „Podle mého názoru se musí přistoupit k výstavbě na budově staré přední polikliniky, ale v nějakých reálnějších částkách," dodal s tím, že radnice, která je vlastníkem budov, s demolicí zatím nepočítá. „Demolice by přicházela v úvahu, kdyby byl zcela jasný stavební záměr. Pokud by ve finálním rozhodnutí žádná nová výstavba nebyla, bylo by škoda bourat. Budova staré přední polikliniky by mohla sloužit dál a třeba k jiným účelům než zdravotnickým," vysvětlil.

Aktuální je v současné době otázka ordinace dětského lékaře, která má zázemí v druhém poschodí staré polikliniky. „Pediatrovi jsme nabídli, aby se přestěhoval do přízemí, aby maminky nemusely absolvovat za ním dvě patra. Předběžně s tím souhlasil. Protože nepočítáme, že letos k zásadnímu rozhodnutí o demolici nebo jinému využití budovy nedojde, tak bychom dětskému lékaři některé úpravy zajistili na naše náklady. Záleží na tom, co by všechno vyžadoval," dodal místostarosta.

Požádali jsme o bližší komentář k architektonické studii ředitele nemocnice Romana Vanžuru. Jeho odpovědí přineseme v některém z příštích článků.

Marie Břeňová