V městysu Jince sice tradičně zvítězili komunisté se 45,13 procenty hlasů a získali tak sedm mandátů v zastupitelstvu. Na druhém místě skončilo sdružení Aktivita pro Jince, které získalo 31,23 procenta hlasů a s tím pět zastupitelů. Povolební jednání ale teprve začínají.

„Dnes odpoledne máme zasedání městské rady, kde se tím budeme zabývat a schůzka se zástupci Aktivity nás teprve čeká. Podle mě nás čekají změny v jednom či dvou případech v obsazení rady,“ řekl starosta Jinec Josef Hála s tím, že v zastupitelstvu budou celkem čtyři noví zastupitelé.

Jeho slova potvrzuje i lídr Aktivity pro Jince Václav Zeisek. „Teprve se sejdeme, ale nepředpokládám, že by se něco výrazně měnilo. Vítězní komunisté mají sedm zastupitelů a zřejmě vytvoří koalici s hasiči a devět hlasů jim dohromady stačí. My jako druzí bychom ale chtěli aspoň dvě místa v radě města,“ řekl. Nicméně podle starosty Josefa Hály to nebrání tomu, aby se ustavující zasedání zastupitelstva konalo 31. října.

Naopak v Kamýku nad Vltavou je víceméně už jasno. Ve volbách zvítězili Starostové a nezávislí vedení současným starostou obce Petrem Haladou. „V Kamýku bude pokračovat současná koalice s nezávislými kandidáty, které vede místostarosta Josef Venclovský. My jsme tu domluvení pořád, nejsme ve při,“ konstatoval s úsměvem Petr Halada s tím, že termín ustavujícího staronového zastupitelstva je stanovený na středu 31. října.

Otazníky v Příbrami

Zatím stále není jasno, jak bude vypadat koalice v Příbrami. Vítězné ANO nabídlo spolupráci všem stranám a hnutím, které ve volbách uspěly s výjimkou hnutí Šance pro Příbram. Důvodem je podle vyjádření, které hnutí uvedlo na svém facebookovém profilu, že Šance hned po volbách vůči ANO vymezila a jakoukoli spolupráci vyloučila, proto jejich zvolené zastupitele ani neoslovovali. Zatím kladně na spolupráci s ANO kývli zástupci komunistů, kteří získali dva mandáty a sdružení Příbramáci pro Příbram, které má jednoho zastupitele.

Minulý týden nabídku na účast v radě města odmítl lídr za Piráty Antonín Schejbal. „Probíhala jednání o možné účasti v radě, ale nakonec jsme se rozhodli do toho nejít,“ sdělil Deníku koncem minulého týdne nově zvolený pirátský zastupitel a lídr kandidátky Antonín Schejbal. O možné účasti uvažuje ještě příbramská ODS. Nabídkou by se její členové měli zabývat v pondělí 15. října v podvečer.

Definitivně se zatím ještě nevyjádřili ani dosavadní koaliční partneři hnutí ANO z TOP 09. Ta po volbách o jeden mandát posílila a má nyní pět zastupitelů. „Situace je zatím otevřená, trumfy má v ruce vítěz voleb a pro nás je to zatím padesát na padesát, že buď bude koalice pokračovat, nebo skončíme v opozici,“ řekl lídr kandidátky TOP 09 dosavadní místostarosta města Václav Švenda.

Zda v Příbrami vznikne široká koalice nebo ne, by se mělo vědět snad v úterý 16. října. Nicméně v současné době má vítězné ANO už dostatek hlasů v zastupitelstvu. Zasedání ustavujícího zastupitelstva by se mělo v Příbrami konat na přelomu října a listopadu.