„Mě to tolik nevadí, ale znám dost lidí, pro které je cestování problém. Například kvůli zdravotním problémům,“ poznamenal Jednačtyřicetiletý Josef z Milína.
Matrika v Milíně, stejně jako ostatní matriky, přijímá žádosti o nový doklad dnes naposledy. Milínská matrikářka Alena Muziková jezdí se žádostmi každý týden do Příbrami a bere s sebou zpět hotové průkazy. Takhle to bude fungovat už jen do konce roku.

„Od ledna si budou muset lidé pro občanky jezdit do Příbrami,“ poznamenala Alena Muziková. Od 1. prosince, tedy od zítřka, už matriky občanky nevyřizují. Co se Příbramska týká, od ledna bude možné zařídit doklady pouze 
v Příbrami, Sedlčanech a 
v Dobříši. Od ledna budou vydávány jen elektronické občanky.

„Kvůli tomu se omezí provoz na příbramském oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů městského úřadu,“ upozornila vedoucí oddělení Marcela Vívodová.

O vydání stávajícího občanského průkazu se strojově čitelnými údaji lze požádat nejpozději do 14. prosince, pokud je žádost podána na úřadu podle místa trvalého pobytu.

Od 15. do 31. prosince bude možné požádat jen o občanský průkaz typu Blesk s jednoměsíční platností.

Dosavadní občanské průkazy zůstávají v platnosti po dobu, která je na dokladu uvedena.

O vydání e-pasu lze požádat nejpozději do 19. prosince na úřadu podle místa trvalého pobytu. Od 27. do 30. prosince nebudou vyhotovené e-pasy vydávány. O „bleskový” pas 
s půlroční platností bude možné zažádat od 20. do 31. prosince.

„Vydávání občanských průkazů a pasů typu Blesk se omezení provozu netýká,“ dodává Marcela Vívodová.