V dnešním pojetí se jedná o ekologicky motivovaný svátek upozorňující veřejnost na škodlivé vlivy na životní prostředí a na to, jak je možné a potřebné přírodu ochraňovat. U příležitosti Dne Země pořádají v tomto týdnu města, obce, organizace či sdružení ekologicky zaměřené i jiné tematické akce. V loňském roce se například do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zapojilo téměř 100 tisíc dobrovolníků po celé České republice. Ta má letos být uspořádána již 7. dubna.

Na Den Země se tradičně připravuje také Příbram. „I letos se město zapojí do celostátní akce nazvané Ukliďme Česko. Skupiny dobrovolníků budou v různých částech města uklízet volně pohozené odpadky a černé skládky. Letos se úklid uskuteční v sobotu 7. dubna," uvedla tisková mluvčí města Pavlína Svobodová.

„Město zajistí likvidaci veškerého vysbíraného odpadu a dobrovolníkům poskytne ochranné rukavice a pytle," dodala. Akci zajišťuje Odbor životního prostředí Městského úřadu Příbram a registrace dobrovolníků je možná na adrese uklidmecesko.cz nebo e-mailu ozp@pribram.eu, popřípadě na telefonu 318 402 476.

Také Dobříš si připomene Den Země. Programy jsou připraveny na 16. až 22. dubna. Hlavní aktivitou bude úklid veřejných prostranství a okolí města, součástí oslav však budou i další akce, které různým způsobem upozorní na nutnost chránit životní prostředí. Přidat se může i veřejnost. Město tradičně zajistí svoz a likvidaci sesbíraného odpadu a dle požadavků vydá igelitové pytle a gumové rukavice. Zájemci mohou kontaktovat odbor výstavby a životního prostředí na e-mailu harmanova@mestodobris.cz, nebo telefonu 380 533 380, popřípadě přímo osobní návštěvou v domě č. p. 1602 u Penny Marketu v centru města.

"Několik let na Den Země naše základní škola uklízí obec, čistí potoky a procházkové trasy od obce. A stejně tomu bude i v letošním roce. Navíc vyzveme občany, aby se do akce zapojili a pomohli uklidit kouty naší obce," popisuje zapojení obyvatel Kamýka nad Vltavou oslav na Den země také starosta Petr Halada.

Příbramský region je tradičně spjat s brdskými lesy. Tiskový mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan Sotona připomněl, že se organizace podílí na přípravě Dni země v Berouně. „Bude tam náš stánek s lesní pedagogikou, tedy poznávačky přírodnin pro děti, výtvarné dílny, kvízy, ukázky a další,“ řekl. Berounská akce na Husově náměstí se uskuteční pod názvem Den země Brdy 23. dubna a jde o akci u příležitosti mezinárodního výročí věnovaného přírodě a udržitelnému způsobu života na planetě. Celá událost je v režii města Beroun s podporou brdské divize VLS.

V předchozích dvou letech pořádala Správa CHKO Brdy komentované vycházky s průvodcem do částí CHKO Brdy, které byly zaměřeny na poznávání a pozorování obojživelníků a přírodních zajímavostí. Na vycházky se vydávaly často celé rodiny včetně malých dětí. V letošním roce je termín komentovaných vycházek přesunut kvůli dřívější nepřízni počasí do první poloviny května.

Ne všechny obce a organizace se ale chystají přidat ke Dni Země. Někde nevidí důvod, proč se zapojovat do podobných organizovaných úklidů. Argumentují tím, že uklízejí po celý rok a není tak třeba kvůli tomu slavit nějaký speciální den. V podobném duchu se vyjádřil starosta města Rožmitál pod Třemšínem Josef Vondrášek. „ Nepřipravujeme žádnou konkrétní akci. Celý rok pracujeme pro planetu Zemi,“ poznamenal. Ani v Březnici se do akcí spojených se Dny Země nechystají zapojit.