Sdružení už koncem loňského roku poslalo senátorům dopisy s tím, že Středočeši už díky novému příbramskému starostovi rušení brdského újezdu také podporují. "Už je to někde jinde než za bývalého starosty Josefa Řiháka," řekl Perlík. Středočeský kraj, pod nějž zatím stále celé území Brd patří, byl proti rušení Vojenského újezdu Brdy. Pokud zákon schválí Senát a podepíše ho prezident, vrátí se katastrální území Brd před rok 1949 a rozdělí si ho Středočeský a Plzeňský kraj.

Všech deset obcí Plzeňského kraje, které získají zpět část území, zrušení vojenského prostoru vítá. Spolu s krajem budou moci lépe ochránit životní prostředí, zdroje pitné vody a vybudovat nutná protipovodňová opatření na řece Klabavě, která je při přívalových deštích nejproblémovějším tokem v regionu.

"Vše by nově bylo v rukou obcí a krajů," řekl starosta Strašic Jiří Hahner. Obce dosud neměly žádné pravomoci a podávaly jen podněty a žádosti na újezdní úřad do středočeských Jinců. Teď budou podle něj součástí všech rozhodovacích procesů na území.

Plzeňský hejtman Václav Šlajs (ČSSD) vítá hlavně to, že se budou moci řešit problémy v povodí Klabavy, kde vzniknou vodohospodářské stavby proti velké vodě. Podporuje režim chráněné krajinné oblasti. V Brdech vznikne hned po zrušení prostoru v roce 2016. Stejně jako obce nepočítá v Brdech s žádnými developerskými aktivitami.

"Do Brd se vrátí řád. Vinou toho, že armáda už neměla na správu peníze, tak už tam byla velká anarchie a neřízené nájezdy turistů," uvedl Hahner. Hlasy obcí budou silnější. Budou se plnohodnotně vyjadřovat k opatřením proti velké vodě v Brdech. "Situace v povodí Klabavy je tragická, vyplavuje nás každý větší déšť," řekl.

Nová katastrální území získají v Plzeňském kraji kromě Strašic ještě Těně, Dobřív, Mirošov, Skořice, Štítov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno a Míšov. Zdroje pitné vody mají v Brdech Rokycany, Hrádek a Kamenný Újezd. "Nová katastrální území už jsou pojmenovaná a vložená na katastrálním úřadě v Příbrami; zatím jsou ale součástí vojenského újezdu a od roku 2016 budou převedené na obce," dodal Hahner.

Pokud zákon Senát ve čtvrtek neschválí, vrátí se do Sněmovny. Poslanci schválili zrušení Brd loni 12. prosince.